DünyaManşet

Türkiye’nin Schengen vize krizi AKPM gündeminde: Ret kararları yargı denetimine açılsın

0

Türkiye ile Avrupa Birliği ülkeleri arasında yaşanan Schengen vize krizi için Ekim’de önemli bir toplantı yapılacak. Ankara, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi‘nden (AKPM) tavsiye kararı çıkarmaya uğraşıyor.

Türkiye gazetesinden Yücel Kayaoğlu‘nun aktardığına göre; Türkiye’nin vize süreçlerinin kısaltılması, ret kararlarının yargı denetimine açılmasına ilişkin mekanizmaların oluşturulması ve Schengen bilgi sisteminin gözden geçirilmesine ilişkin raporu AKPM Genel Kurul’un gündemine geliyor.

‣Gençlere Avrupa’yı ücretsiz gezme fırsatı

‘Türkiye’den altı milyon Schengen başvurusu’

AKPM Türk Grubu Başkanı Ziya Altunyaldız tarafından hazırlanan ve daha önce AKPM Hukuk İşleri ve İnsan Hakları Komisyonu’nda kabul edilen rapor, Ekim’de yapılacak AKPM genel kurulunda sunulacak. AKPM’den vize süreçlerine ilişkin tavsiye kararı çıkması beklediklerini ifade eden Altunyaldız şöyle konuştu:

“Schengen vizesi ile ilgili yaşanan sorunlar son dönemin belki de en karmaşık sorunlarının başında geliyor. Güncel verilere baktığımızda son sekiz yılda ülkemizde yaklaşık altı milyon Schengen başvurusu yapıldığını görüyoruz. 2014’te yüzde dört olan ülkemizden yapılan Schengen vize başvurularına verilen ret cevabının oranı zaman içerisinde yükselerek 2021 itibarıyla yüzde 16,9’a ulaşmış durumda. Diğer bir deyişle dört katına ulaştı. Son sekiz yılda en fazla Schengen vize başvurusu yapan beş ülke arasında söz konusu dönemde ret oranı en fazla artan ülke Türkiye.”

Yeşiller’den Avrupa’ya ‘vize zorluğu’ mektubu
AP Türkiye Raportörü: Vatandaşlar neden vize serbestisi olmadığını hükümete sorsunlar

‘Vatandaşlarımız vize alamıyor’

Ticari fuarlara katılmak isteyen ticaret erbabının, fuar onayları, konaklamaları, ulaşımları vs. bütün bilgileri teyit edilmiş hâlde bile vize alamadığını aktaran Kayaoğlu, “Sağlık sebeplerinden dolayı Schengen üyesi ülkelerde tedavi olmak isteyen vatandaşlarımız vize alamıyor. Okullarından kabul alan öğrencilerimizin vizeleri ya reddediliyor ya da çok geç cevap alınıyor. İşte bu durum aslına bakarsanız toplumun her kesiminden Schengen üyesi ülkelere seyahat etmek isteyen vatandaşlarımızı yakından ilgilendiriyor” dedi ve ekledi:

“Raporumda, Schengen Bilgi Sistemi’nin gözden geçirilmesi ve güncellenmesi önerimi sunuyorum. Böylece Schengen Bilgi Sistemi’nde yer alan bilgilerin diğer uygulamalar ve veri tabanlarınca da kullanıma açılması kişilerin özel ve aile hayatına saygı hakkının ihlalinin önüne geçilmesi mümkün olacak. Bununla birlikte, vize başvuru süreçlerinin daha şeffaf ve izlenebilir olması, vize retlerinin yargı denetimine tabi olmasına dair mekanizmaların kurulması ve önünün açılması, vize süreçlerinin ticari, kültüre, sosyal ve bilimsel iş birliğini engellemeyecek şekilde sürdürülmesi raporumda yer alan diğer hususlar arasında. Raporumun ekim ayı içerisinde AKPM Genel Kurulunda kabul edilerek tavsiye kararı niteliği kazanmasını bekliyoruz.”

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.