ManşetTürkiye

Türkiye’nin askeri harcamaları yüzde 24 arttı

0

SIPRI’nin araştırmasına göre geçtiğimiz yıl silahlara ve askeri techizata harcanan para 1 trilyon 800 milyar dolar. ABD ve Çin toplam harcamanın yarısını gerçekleştirirken, Türkiye 15’nci sırasını korumasına karşın harcamalarını yüzde 24 artırarak, 19 milyar dolara çıkardı.

Stockholm Barış Araştırmaları Enstitüsü (SIPRI) tarafından açıklanan yıllık rapora göre geçtiğimiz yıl küresel savunma harcamalarındaki yükseliş eğilimi devam ederek, 1 trilyon 800 milyar dolara ulaştı. Bu Soğuk Savaş’ın sona ermesinden sonraki en yüksek rakam. Rapora göre ABD ve Çin 2018’de toplam askeri askeri harcamanın yarısını gerçekleştirdi. İsveç merkezli kurumun raporuna göre Türkiye 15’inci sıradaki yerini korudu. Buna rağmen, bir önceki yıla göre askeri harcamalara yüzde 24 daha fazla bütçe ayıran Türkiye, 19 milyar dolarlık harcamasıyla ilk 15 ülke arasında en fazla artış gösteren ülke oldu.

‘Suriye’deki Kürt gruplar’

SIPRI araştırmacısı Nan Tian, “Türkiye hızlı askeri teçhizat teslimatı konusunda giderek daha fazla harcama yapıyor ve bir yandan da yüklü miktarda silah satın alıyor” ifadesini kullandı. Tian ek olarak “Türkiye ayrıca Suriye’deki Kürt gruplara karşı askeri harekâtını genişletiyor, bu da çok fazla paraya mal oluyor” şeklinde konuştu.

SIPRI’nın 2018 verilerini kapsayan raporuna göre dünyada askeri harcamalara en büyük bütçeyi ayıran ülke yine Amerika Birleşik Devletleri oldu. Yıllık harcaması 649 milyar dolara ulaşan ABD’deki yükseliş yüzde 4 oldu.

Dünyada silahlara harcanan toplam miktarın tek başına yüzde 36’sını oluşturan ABD’yi Çin takip ediyor. Pekin’in 2018 yılında askeri harcamalar için ayırdığı bütçe olan 250 milyar dolar, küresel harcamaların yüzde 14’üne denk geliyor. Ancak Çin’in harcamalarındaki yükseliş eğilimi devam etmesine karşın 2018’deki yüzde 5’lik artış, 1995 yılından bu yana ülkede gözlemlenen en düşük artış yüzdesi olarak kayda geçti. SIPRI araştırmacısı Nan Tian bu durumu Çin’deki ekonomik büyümenin yavaşlamasının bir sonucu olarak değerlendirdi.

Üçüncü sırada Suudi Arabistan var

Suudi Arabistan ise 67 milyar 600 milyon dolar ile üçüncü sıradaki yerini korudu. Suudi Arabistan’ı Hindistan, Fransa, Rusya, İngiltere, Almanya, Japonya ve Güney Kore takip etti.

2018 yılında askeri harcamaları için 61 milyar 400 milyon dolarlık bir bütçe ayıran Rusya dördüncü sıradan altıncı sıraya geriledi. Moskova aynı zamanda 2006 yılından bu yana ilk kez ilk beşteki yerini kaybetti.

Rapora göre Suriye, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar ve Yemen gibi ülkelerden yeterince veri girişi olmayışı, savunma için yapılan harcamaların gerçekte daha yüksek olduğu tahminlerini beraberinde getiriyor.

 

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.