Ekolojik YaşamManşet

Türkiye’nin 10. Citta Slow şehri, Şavşat

0

Artvin’in Şavşat İlçesi 21-23 Haziran tarihleri arasında Milano’da düzenlenen törenle ‘Sakin Şehir (Cittaslow)’ ünvanını aldı. Şavşat Türkiye de bu ünvanı alan 10. şehir oldu.

47

Artvin Valisi Kemal Cirit, bir basın toplantısı düzenleyerek geçtiğimiz 21-23 Haziran tarihleri arasında İtalyanın Milano kentinde düzenlenen bir törenle Şavşat’ın 70 kriter açısından değerlendirilerek Cittaslow(Sakin Şehir) ünvanı almaya hak kazandığını söyledi. Vali Cirit, Şavşat kırsal alanıyla, kent merkeziyle, kültürünün bozulmadığı bir alan olması hasebiyle, doğal güzelliyle, müziğiyle, kültürel ögeleriyle saklı cennet pozisyonu yaşamaktaydı. Bu unvanımızla birlikte bunu dünyaya ilan ettik” dedi ve alınan bu ünvan ile birlikte Şavşat’ın turizm merkezi olacağını belirtti.

Cittaslow, 1999 yılında İtalyada kurulan Belediyeler Birliğinin adı. Birlik adını İtalyanca “Şehir (Citta)” ve İngilizce “Yavaş(Slow)” kelimelerinin birleşiminden alıyor. Sakin Şehir Ünvanı “Cittaslow” birliğince yine aynı adla verilmekte. Dünya üzerinde bugüne kadar 28 ülkede yaklaşık 200 şehir “Cittaslow” ünvanına hak kazanmış durumda. Cittaslow ünvanını alabilmek için birliğin belirlediği 70 kriterin sağlanması gerekmekte. Birlik aday şehirleri bu 70 kritere göre değerlendirip kentlerin Cittaslow felsefesine uygunluklarını denetledikten sonra başvuru yapan şehrin cittaslow olup olmadığına karar veriyor.

Şimdiye kadar Türkiye’den Cittaslow (Sakin Şehir) ünvanı alan kentler:

46

* Seferihisar (İzmir)

* Akyaka (Muğla)

* Gökçeada (Çanakkale)

* Taraklı (Sakarya)

* Yenipazar (Aydın)

* Yalvaç (Isparta)

* Vize (Kırklareli)

* Halfeti (Şanlıurfa)

* Perşembe (Ordu)

ve

* Şavşat (Artvin)

 

(Yeşil Gazete)

 

Kategori: Ekolojik Yaşam

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.