ManşetTürkiye

Türkiye’den yurtdışına göç eden kişi sayısı üç yılda yüzde 90 arttı

0
Fotoğraf: Shutterstock

CHP Milletvekili Prof. Dr. Fethi Açıkel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından söylenen “Türkiye’ye tersine beyin göçünü destekliyoruz” sözlerin gerçeği yansıtmadığını belirterek “AKP’nin Yol Açtığı Büyük Beyin Göçü” isimli raporunu paylaştı.

Son üç yılda 10 bin milyoner ile 13 bin girişimci ve iş insanı olmak üzere 23 bin kişi Türkiye’yi terk ettiğini belirten Açıkel, “Böylece Türkiye, Çin ve Hindistan‘ın ardından dünyada en çok milyoner kaybeden 3’üncü ülke oldu” dedi.

‘Göç eden gençlerin sayısı yüzde 70 arttı’

Türkiye’den yurtdışına göç eden kişi sayısı da 3 yılda yüzde 97 arttığını aktaran Açıkel, “2016’da 69.326 kişi olan yurtdışına giden T.C. vatandaşı sayısı 2018’de 136.740 kişiye yükseldi” dedi.

Sözcü’den Nurhan Tarhan’ın haberine göre CHP’li milletvekili, “Yurtdışına göç eden gençlerin sayısı da yüzde 70 arttı. AKP’nin ‘tersine beyin göçü’ söylemi bir masaldan fazlası değil” ifadelerini kullandı.

Fotoğraf: Shutterstock

‘Demokrasi ve özgürlüğün askıya alınmasının kaçınılmaz sonucu’

CHP Ar-Ge Bilim Platformu’ndan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Fethi Açıkel, “2019’da göç eden nüfusun yüzde 41’inin 20-34 yaş arası gençlerden oluştuğu görülüyor. Türkiye’nin 20 OECD ülkesine beyin göçünden ötürü kaybı en az 220 milyar dolar” dedi.

Demokrasi ve özgürlüğün askıya alındığı Türkiye’de beyin göçünün kaçınılmaz sonucu olduğunu belirten Açıkel, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank‘ın önceki gün açıkladığı genç araştırmacı programlarının 2018’de TÜBİTAK bünyesinde açıklananların devamı olduğunu da vurguladı:

İktidar beyin göçünü piyasa mantığıyla değerlendiriyor. Oysa neden olarak sadece ekonomik kaygıların görülmesi doğru değil. 2018’de aylık yaşam giderlerine yönelik burs tutarı 24 bin TL’ydi. O zaman 4.400 dolara denk gelen rakam 3.200 dolara düştü. Yani beyin göçünün çözümünü ‘ekonomik rüşvetçilik’te ararken dahi araştırmacıları ve akademisyenleri daha düşük imkanlara davet ediyorlar.”

Her yıl 50 bin öğrenci yurtdışına okumaya gidiyor

Rapora göre, İstanbul Erkek Lisesi’nden 2019’da mezun olan gençlerin yüzde 52.6’sı, Alman Lisesi‘nden mezun olanların yüzde 94.7’si, Galatasaray Lisesi mezunlarının da yüzde 32.6’sı yüksek öğrenim için Almanya, ABD, Kanada ya da Fransa‘ya gitti.

UNESCO verilerine göre, Türkiye’den her yıl 50 bin öğrenci yurtdışına okumaya gidiyor. 2012 yılında yurtdışına giden doktor sayısı ise yalnızca 59 iken, 2019’da 1.042’ye ulaştı. Geçen yıl pandemiye rağmen Türk Tabipleri Birliği‘nden belge isteyen hekim sayısı da 931’e ulaştı.

 

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.