EnerjiManşetTürkiye

Türkiye’de rüzgar enerjisi kapasitesi yüzde 40 arttı

0

Rüzgar enerjisinde geçen yıl devreye alınan yaklaşık 1750 megavatlık kapasite, Türkiye‘de yıllık bazda devreye giren en yüksek kapasite olarak kayıtlara geçti.

Bu artışla Türkiye’nin toplam rüzgar enerjisi kurulu gücü 2021 sonu itibarıyla 10 bin 750 megavata, işletmedeki toplam proje sayısı ise 270’e ulaştı.

Türkiye’de daha önce yıllık bazda kapasite artışı 1248 megavatla 2016’da gerçekleşmişti.

’30 projenin inşası devam ediyor’

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği Başkanı Ebru Arıcı, geçen yıl Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması‘nın (YEKDEM) döviz bazlı teşvik döneminin sona erdiğini belirterek şunları söyledi: “YEKDEM’den faydalanmak için yatırımcılar santrallerin devreye girişini hızlandırdı. Bazı santraller tek türbinle devreye girdi. Bunlara ‘eksik güçle devreye girenler’ diyoruz. Eksik güçle devreye giren yaklaşık 30 projenin inşası devam ediyor şu anda. Bu da yaklaşık 800 megavat bir kapasiteye denk geliyor ve bu yıl hızlıca devreye alınabilecek bir kapasite bu.”

‘Güneş enerjisi için 2 bin megavatlık başvuru var’

Daha önceden rüzgarda yıllık kapasite artışı için 1000 megavatı hedef olarak belirlediklerini dile getiren Arıcı, şöyle devam etti:

“Geçen yılki rekor kapasite 2016’daki rekora göre yaklaşık yüzde 40 artış gösterdi. Bu nedenle şimdi yıllık 1500 megavatı çok rahat devreye alabilecek durumdayız. Özellikle yerli ekipman kullanımına teşvik gelmesi ve Türkiye’nin karbon nötr hedefleri bu artışta önemli rol oynayacak. Bu yılın trendini eksik güçle devreye alınan santrallerin tamamlanması, lisans almış 600 megavatlık kapasite artışları ve hibritler belirleyecek. Şu anda rüzgar santrallerinde güneş enerjisi kapasitesinin hibrit olarak devreye girmesine yönelik projelerde büyük bir hareket var. Bu şekilde yaklaşık 2 bin megavatlık başvuru olduğunu biliyoruz. Bu yıl hibritlerdeki bu kapasitenin bir kısmının devreye alınacağını düşünüyorum.”

Arıcı, sektörün devamlılığı için hibrit projeler ve lisanssız rüzgar santrallerinin önemli olduğunun altını çizerek, “Lisanssızda rüzgar enerjisi sektörü geri kaldı. Bu alana yoğunlaşmamız lazım ama sanayicinin yenilenebilir enerji kullanabilmesini sağlayacak enstrümanlardan birisi rüzgar. Bu nedenle 2022 lisanssızda bizim de yılımız olacak” dedi.

İlk rüzgar enerjisi kullanımı 1998’de

Türkiye’deki ilk rüzgar enerjisi kapasitesi 1998’de İzmir‘de devreye alınırken, o yılki kapasite 9 megavat seviyesinde bulunuyordu. Rüzgar enerjisinde 2000’de 19 megavat olan kurulu güç 2006’da 66 megavata, 2007’de ise 239 megavata yükseldi.

Rüzgar enerjisinde 2016’da toplam kurulu güç 6 bin 135 megavat, geçen yıl ise 1241 megavat rüzgar enerjisi kapasitesi oluşturularak 9 bin megavat seviyesine ulaşmıştı.

More in Enerji

You may also like

Comments

Comments are closed.