Koronavirüs SalgınıManşet

Türkiye’de korona krizi: 12 köy ve iki mahalle karantinaya alındı

0

Türkiye’de etkili olan yeni tip koronavirüs (Covid-19) önlemleri kapsamında Sivas, Yozgat, Çanakkale, Gümüşhane, Giresun, Çankırı, Çorum ve Kütahya‘da 12 köy, Malatya‘da ise 2 mahalle karantinaya alındı. 27 Mart Cuma günü de Rize merkeze bağlı Kendirli beldesi ile 4 köy karantinaya alınmıştı.

Çanakkale’de boş köye karantina

Çanakkale’nin Çan Kaymakamlığı’ndan yapılan açıklamada İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla Maltepe köyünün karantinaya alındığı bildirildi. Açıklamada, “Ülke genelinde alınan tedbirler kapsamında bulaşıcı hastalığın önlenmesini sağlamak ve halk sağlığını korumak amacıyla bugün saat 22.00’den itibaren Çan ilçemize bağlı Maltepe köyümüz 14 gün süreyle karantinaya alınmıştır” denildi.

Sözcü’nün haberine göre; Çan ilçesine bağlı Maltepe köyünde yaşayan birçok aile yakın zamanda umre ziyareti gerçekleştirdi. Pazar akşam 22.00 itibariyle de karantina gerçekleştirildi. Kararın karantinadan önce, saat 18.00’da köy meydanında anons ile duyurulması sebebiyle, birçok ailenin Çanakkale ve Çan’da yaşayan akrabalarının yanına gittiği ileri sürüldü. Yaklaşık 370 nüfuslu köyde sadece 3-5 ailenin kaldığı öğrenildi.

Sivas’ta beş köy karantinada

Sivas’ın Akıncılar, Koyulhisar ve Suşehri ilçelerine bağlı beş köy, karantinaya alındı. Sivas Valiliği’nden yapılan açıklamada belirtilen köylere giriş ve çıkışların yasaklandığı belirtildi ve şu ifadeler yer aldı:

“Şehir dışı çok fazla hemşehrimizi ağırladığı için her türlü olasılığa karşı, tedbir amaçlı, koronavirüs salgınının yayılarak vatandaşlarımızın hayatını tehdit etmesini engellemek ve köylerimizin sosyal izolasyona geçmelerini sağlamak üzere Akıncılar ilçesi Şenbağlar, Koyulhisar ilçesi Boyalı ve Dilekli, Suşehri ilçesi Boyalıca ve Gökçekaş köylerimizde karantina kararı alınmıştır.”

Fotoğraf: AA

Yozgat Derbent köyü

Yozgat Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, Umumi Hıfzıssıhha Kanunu‘nun 27. ve 72. maddeleri kapsamında, yeni tip koronavirüs salgınının kontrolü amacıyla merkeze bağlı Derbent köyünün 29 Mart itibarıyla karantinaya alındığı belirtildi. Açıklamada, ikinci bir değerlendirmeye kadar karantinanın uygulanacağı, köye giriş ve çıkışların yasaklandığı ifade edildi.

Malatya’da iki mahalle karantinada

Malatya’nın Darende ve Arapgir ilçelerinde iki mahalle de karantinaya alındı. Malatya Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, karantina kararıyla ilgili şu ifadeleri kullanıldı:

Darende İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla Darende ilçesi Ilıca Mahallesi, Arapgir İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla Arapgir ilçesi Eğnir Mahallesi‘nde, koronavirüs salgını nedeniyle 29 Mart 2020 tarihi itibarıyla karantina kararı alınarak uygulanmaya başlanmıştır.

Gümüşhane’de Yukarı Kulaca köyü

Gümüşhane’de ise Şiran ilçesinin Yukarı Kulaca köyünde karantina uygulandı. Gümüşhane Valiliği tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

Kent giriş ve çıkışlarıyla köylerde önemli tedbirler alındığına işaret edilen açıklamada, “Kocaeli’den Şiran ilçesine geldiği belirlenen bir kişinin, Kocaeli’de koronavirüs pozitif bulgusu bulunan bir kişiyle teması tespit edildiğinden Şiran ilçesinin Yukarı Kulaca köyünde karantina tedbiri alınmıştır.

Giresun’da Karadikmen köyü

Giresun Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada da Çamoluk ilçesinin Karadikmen köyünde, koronavirüs salgınının kontrolü amacıyla Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27. ve 72. maddeleri kapsamında, bugünden itibaren ikinci bir değerlendirmeye kadar karantina uygulamasına karar verildiği belirtildi.

Çankırı’da Aliözü köyü

Çankırı Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada ise Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla ikinci bir değerlendirmeye kadar Çerkeş ilçesine bağlı Aliözü köyünün karantinaya alındığı bildirildi.

Kütahya’da Yeşildere

Kütahya Valilikten yapılan açıklamada da “İlimiz Simav ilçesi Yeşildere köyünde tespit edilen pozitif vaka nedeniyle karantina uygulanmaktadır” ifadesine yer verildi.

Evlerinde kalmaları yönünde vatandaşların uyarıldığı açıklamada, onlardan, bulundukları şehir, belde ya da köyü terk etmemeleri, zorunlu olmadıkça seyahata çıkmamaları istendi.

Çorum’da Oyaca köyü

Çorum’un Sungurlu ilçesinde de bir köy koronavirüs şüphesiyle tedbir amacıyla karantinaya alındı. İlçeye bağlı Oyaca köyünde yaşayan bir kişinin testlerinin pozitif çıkması üzerine köye giriş ve çıkışlar geçici olarak durduruldu. Jandarma ekipleri tarafından giriş ve çıkışlara kapatılan köyde sağlık ekipleri sürekli kontrol yaparken, yapılan anonslarla da köylülerden dışarı çıkmamaları isteniyor.

You may also like

Comments

Comments are closed.