DoğaManşet

Türkiye Ormancılar Derneği: İstanbul’da kişi başına düşen yeşil alan 1 metrekare

0

Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nin de içinde yer aldığı araziye imar değişikliğinin ardından 10 katı büyüklüğünde inşaat yapılabileceği öne sürüldü.

Mimarlar Odası Trakya Bölge Temsilciliği Başkanı Mustafa Fazlıoğlu, arazinin kentin nefes alabildiği bir alan olduğunu, imar değişikliğiyle 1 milyon 500 bin metrekarelik inşaat yapılabileceğini söyledi.

Türkiye Ormancılar Derneği Denetleme Kurulu üyesi Yüksel Erdoğan da İstanbul’daki yeşil alanların azlığına değinerek, “Belediyenin beş sene önceki verilerine göre İstanbul’da kişi başına düşen yeşil alan miktarı 6.2 metrekare. Bizim tespitlerimize göre ise 1 metrekare” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nin de yer aldığı yaklaşık 1 milyon metrekarelik alana yönelik yaptığı imar planı değişikliğinin ardından, meslek odaları süreçle ilgili bilgi vermek üzere toplantı düzenledi.

Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nin yer aldığı ormanlık arazide Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Lepra Deri ve Zührevi Hastalıkları Hastanesi, İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Tıp Müzesi ve Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu bulunuyor.

Bakırköy Altan Erbulak Sahnesi’nde düzenlenen toplantıya Mimarlar Odası Trakya Bölge Temsilciliği Başkanı Mustafa Fazlıoğlu, İstanbul Tabip Odası adına Dr. Vahap Karabulut, Arkeologlar Derneği İstanbul Şube Sekreteri İlknur Türkoğlu, Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Yönetim Kurulu Üyesi Oktay Kargül katıldı.

Toplantıda dile getirilen görüşler şöyle:

Fazlıoğlu: “Arazinin kentin en değerli bölgelerinden biri. İmar rantının İstanbul’da çok yüksek olduğu bölgelerin, ulaşım akslarının ortasında bir alan. Kentin merkezinde ormanlarıyla kentin nefes alabileceği bir alan. Bu anlamda çok önemli bir kent parçası. Şimdiki verilerle yeni plandaki verileri kıyaslarsak araziye 1 milyon 500 bin metrekarelik inşaat yapılabilecek. Burada en az 5 bin yataklı bir şehir hastanesi planlayabileceklerini düşünüyoruz. 5 bin yataklı bir yer bu bölgeye yaklaşık 40 bin kişinin girip çıkması demektir. Projeyle ilgili süreçler şeffaf yürütülmüyor. Gerekli bilgilendirmeler yapılmıyor. Bu büyüklükte bir tesisin konaklama tesislerine, restoranlara, kafelere ihtiyacı olacak. Bütün bunlar özel ortak tarafından işletilecek. Aynen köprülerde olduğu gibi bakanlık yüzde 70 doluluk garantisi verecek. 5 bin kişilik bir hastaneye devlet 3 bin 500 hasta garantisi verecek. Bu büyüklükte hastanelere kentin içinde ihtiyaç yok. Yeşilin içerisinde hep birlikte kullandığımız, spor da yapabildiğimiz, kamusal sağlık hizmeti veren 2 bin yataklı bir sağlık hizmeti var. Buradaki hastaların çoğu uzun vadeli tedaviye ihtiyaç duyan hastalar. Onlar için yeşil alan çok önemli. Buradan siyasal iktidara sesleniyoruz: ‘Burayı iyileştir, teknolojinin ve tıbbın gerekleriyle donat. Ancak kamusal sağlık hizmeti olarak İstanbul halkına hizmet vermeye devam etsin.’”

Erdoğan: “2015 yılında orman ve harita mühendislerinden oluşan bir ekiple Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nin de yer aldığı araziyi 13 ayrı parçaya bölerek inceledik. 2015 yılında .bu bölgede yer alan ağaçları cinsine, özelliklerine göre tek tek tespit ederek bölgenin ağaç envanterini hazırladık. Anıt ağaçlardan meyve ağaçlarına kadar 17 bin 685 ağaç tespit ettik. Belediyenin beş sene önceki verilerine göre İstanbul’da kişi başına düşen yeşil alan miktarı 6.2 metrekare. Bizim tespitlerimize göre ise 1 metrekare. Bugün kişi başına düşen yeşil alan Stockholm’de 86, Londra’da 66, her tarafı beton gibi görünen New York’ta bile 23 metrekare. Avrupa’da hiçbir ülkede 15 metrekarenin altında kent yok. İstanbul’da Bakırköylüler olarak şanslıyız; 7-8 metrekare civarında. Yeşil alanlarımıza, yaşam alanlarımıza sahip çıkmak zorundayız.”

(Diken)

More in Doğa

You may also like

Comments

Comments are closed.