Doğa MücadelesiManşet

Türkiye Baroları Kent ve Çevre Komisyonları çalıştayı sonuç bildirgesi açıklandı

0

İzmir Barosu’nun ev sahipliğinde düzenlenen ve 2 gün süren Türkiye Baroları Kent ve Çevre Komisyonları buluşması sonuçlandı. 12-13 Ocak 2019 tarihlerinde gerçekleşen çalıştaya katılan 25 baronun Türkiye Baroları Kent ve Çevre Komisyonu temsilcileri ortak bir bildiri yayınladı.

Küresel iklim değişikliğinin ve gıda krizinin, bütün dünyada yaşamı tehdit ettiği bir dönem yaşandığına dikkat çekilen sonuç bildirgesinde, suyun, havanın, toprağın ve tüm yaşam alanlarının kirletildiği, kentler ve doğal alanlar ile kültürel varlıklar sermayenin kâr hırsına kurban edildiği belirtildi. Bununla beraber “Yurttaşların dava açma hakkını ikametgah ya da mülkiyet koşuluna bağlayan mahkeme kararları ve yüksek yargılama giderleri ile bu alandaki hak arama özgürlüğü fiilen ortadan kaldırılıyor” denildi.

Bildiride sorunların çözümü için şöyle bir yol haritası çıkarıldı: 

  • Türkiye Baroları Kent ve Çevre Hukuku Komisyonları ve bu alanda çalışan hukukçular arasında dayanışma esasına dayalı bir yardımlaşma ağı oluşturulacak.
  • Türkiye Baroları Kent ve Çevre Hukuku Komisyonları ortak çalışmasıyla kent ve çevre hukuku alanında çalışacak hukukçuların staj ve meslek içi eğitimlerinin sağlanmasına yönelik eğitim modülleri ve yayınların hazırlanarak eğitim çalışmalarına ağırlık verilecek.
  • Kent ve çevre hukuku alanında bilimsel tartışmalara yön verecek çalışmaların hukuk alanında etkin olabilmesi adına yüzyüzelik esasına dayalı düzenli toplantılar ve çalıştaylar düzenlenecek, bir sonraki toplantının Nisan ayı içerisinde Antalya’da yapılacak. 
  • Kent ve çevre hukukçularının yararlanacağı bir veri tabanı oluşturulacak.
  • Mahkemeye erişim hakkını zorlaştıran ve hak arama hürriyetini ortadan kaldıran uygulamalara yönelik acil tedbirler alınacak, harç ve yargılama giderleri yükünün azaltılmasına yönelik çözüm ve önerilerde bulunulacak.
  • Mücadelenin öznesi olan kitle örgütleri ve sivil toplum kuruluşları ile işbirliğinin arttırılmasına yönelik olanaklar geliştirilecek.
  • Sağlıklı yaşam hakkını tehdit eden etmenleri ortaya koyucu bilimsel çalışmaları yürütenlerin hedef haline getirilmesi karşısında dayanışma örülecek, üniversitelerin ve ilgili kamu kurumlarının topluma riskler ve giderici önlemler konusunda bilgi verme sorumluluğunu yerine getirmelerini sağlayıcı çalışmalar yapılacak.

Sonuç bildirgesinde “Anayasa’nın 17. ve 56. maddeleri ile taraf olduğumuz uluslararası sözleşmelerdeki sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşam hakkının güvencelerini yok sayan uygulamalar yoğunlaşarak devam ediyor” denildi.

Çalıştaya katılan barolar: Adana Barosu, Ankara Barosu, Artvin Barosu, Aydın Barosu, Antalya Barosu, Burdur Barosu, Bursa Barosu, Denizli Barosu, Düzce Barosu, Edirne Barosu, Hatay Barosu, İzmir Barosu, Kırklareli Barosu, Kocaeli Barosu, Konya Barosu, Kütahya Barosu, Manisa Barosu, Mersin Barosu, Muğla Barosu, Sakarya Barosu, Siirt Barosu, Tekirdağ Barosu, Trabzon Barosu, Yalova Barosu ve Zonguldak Barosu

(Yeşil Gazete)

You may also like

Comments

Comments are closed.