ManşetTürkiye

Türkiye’nin tek Ermeni köyü büyükşehir yasası ile statüsünün değişmesini istemiyor

0

Vakıflı Köyü Muhtarı Berç Kartun

Türkiye’nin tek Ermeni köyü olan Hatay’ın Samandağ ilçesine bağlı Vakıflı, büyükşehir yasasıyla mahalleye dönüşeceği için tarih oluyor. Vakıflı köyü Sakinleri ise mahalle olmaktan mutlu değil. 1939 yılından bu yana huzur içinde yaşadıklarını belirten Vakıflıköy sakini Ermeniler, köylerinin tek olmasından dolayı çok sayıda turist çektiğini söylüyor.

Organik tarım konusunda da birçok ödül alan Vakıflılılar, Ermeni mahallesi olmak istemiyor. Köy statüsünde kalmak istediklerini belirten Vakıflı Köyü Muhtarı Berç Kartun, köylerine 1939 yılında devletin uyguladığı statüyü yeni büyükşehir yasasıyla da yapmasını istedi.

Yeni yasanın uygulamaya girmesiyle köylerindeki hazine arazilerinin muhtarlığın elinden alınacağını, mevcut kooperatiflerinin de kapanacağını hatırlatan Vakıflı Köyü Muhtarı Kartun, böylece köyde organik tarım yapma çabalarının da sekteye uğrayacağını vurguladı.

Muhtar Kartun, devletin köylerine 1939 yılında uyguladığı statünün aynen yürürlüğe konması gerektiğini aktararak şöyle konuştu: “1939 yılında Musa Dağı eteklerine Ermeniler çekildiği için buralara göçmen getirilmiş. Vakıflı köyüne de göçmen getirilmesin diye özel bir kararname ile Vakıflı köyünden giden Ermeniler mallarını vakıf etmişlerdi. Böylece buraya göçmenlerin gelmesi engellemiş ve buradaki Ermenilerin huzuru kaçmamasına izin verilmemiş. 1939’da alınan bu önlem 2013’te de tekrarlanabilir.“

(Agos, Cihan)

 

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.