EkonomiManşetTürkiye

TÜRK-İŞ: Açlık sınırı, yılın ilk ayında asgari ücreti geçti

0
Henüz girdiğimiz 2023’ün ocak ayında, çalışanlar ilk zamlı asgari ücretini  almamışken açlık sınırı 8 bin 864 TL’ye yükseldi, yoksulluk sınırı 28 bin 875 TL oldu.

Bir ailenin aylık kira, ulaşım, fatura, eğitim, sağlık, giyim gibi tüm harcamalarını kapsayan yoksulluk sınırı ise 28 bin 875 TL’ye yükseldi.

Gıda enflasyonu yüzde 108

Araştırmaya göre, bekar bir çalışanın aylık yaşam maliyeti ise 11 bin 557 TL oldu.

Dört kişilik bir ailenin “gıda için” yapması gereken asgari harcama tutarındaki artış bir önceki aya göre yüzde 9,02 oranında gerçekleşti.

TÜRK-İŞ’ten yapılan açıklamada, şöyle denildi:

Cumhuriyetin 100. yılının ilk ayında yıllık gıda enflasyonu yüzde 108’e, dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı olan ‘açlık sınırı’ ile ‘asgari ücret’ arasındaki açık şimdiden 360 TL’ye gelmiş oldu. Net asgari ücret işveren ve hükümet oy çokluğuyla aylık net 8 bin 506 TL olurken yıllık temelde yüzde 100’lük bir artış yapılmış oldu. Ancak açlık sınırı bu süreçte yüzde 108’lik bir artış gösterdi ve aslında bu zam 2022 yılı içinde aylarca sürmüş olan alım gücü kayıplarını ortadan kaldırmış olmadı. İçerisinde olduğumuz yeni yıl yeni alım gücü kayıpları ile başlamış oldu.”

More in Ekonomi

You may also like

Comments

Comments are closed.