ManşetTürkiye

Türbanlı öğrenciyi derse almadığı gerekçesi ile profesöre 2 yıl 1 ay hapis

0

Ege Üniversitesi eski öğretim üyesi Prof. Pekünlü 2011’de bir öğrencinin başörtülü okula girmesini engellediği iddiasıyla yargılandığı davada 2 yıl 1 ay ceza aldı. Ceza ne ertelendi ne de paraya çevrildi

İzmir’de’de türbanlı öğrencilerin fotoğraflarını çekip derslere sokmadığı iddiasıyla yargılanan Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü eski Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esat Rennan Pekünlü, 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırıldı. Hakim cezayı ertelemedi, paraya da çevirmedi.
Dava konusu olay, iddiaya göre 2011 yılı Mart ayında, Ege Üniversitesi Fen Fakültesi binası girişinde meydana geldi. Matematik Bölümü öğrencisi Fatma Nur Gidal, Prof. Dr. Rennan Pekünlü’nün özellikle derslere giriş saatlerini takip ettiğini, bölüm binasının kapısına geldiğinde karşısında dikilerek başörtülü olarak okula girmesini engellediğini, ardından cep telefonuyla fotoğrafını çekerek hakaret ettiğini ileri sürdü.

Bunun üzerine peruk takarak çözüm bulmaya çalıştığını belirten Fatma Nur Gidal, Prof. Pekünlü’nün ’perukla dahi giremezsin’ diyerek kendisini engellediğini de iddia etti. Fatma Nur Gidal, avukatı aracılığıyla Prof. Dr. Rennan Pekünlü hakkında ’Eğitim öğretim hakkının engellenmesi’, ’Özel hayatın gizliliğini ihlal’, ’Kamu görevinin sağladığı yetkiyi kötüye kullanarak hürriyeti tehdit’, ’Kişinin huzurunu bozma’, ’Ayrımcılık yasağını ihlal’, ’Manevi işkence’ iddiasıyla önce savcılığa başvurdu.
Bu süreçte emekliye ayrılan Prof. Dr. Esat Rennan Pekünlü hakkında İzmir 4’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Bugün yapılan karar duruşmasına tutuksuz yargılanan Prof. Dr. Pekünlü ile davacı Fatma Nur Gidal ile tarafların avukatları katıldı.

Önce 2.5 yıl hapis
Hakim, sanığın aynı fakültenin Matematik Bölümü öğrencisi Fatma Nur Gidal’ı hukuka aykırı olarak eğitim ve öğretim hakkını engellediğini, suçun işleniş şekli, suçun işlendiği yer, suç kastının yoğunluğunu artırım sayarak, Pekünlü’ye önce 2 yıl 6 ay hapis cezası verdi. Hakim, daha sonra sanığın duruşmalardaki iyi halini gözönüne alarak, cezasını 2 yıl 1 ay hapse çevirdi. Hakim, bu cezayı paraya çevirmedi, ertelemedi. Ayrıca karar kesinleştiğinde bir örneğinin de Ege Üniversitesi Rektörlüğü ile YÖK’e gönderilmesine karar verdi.

Sanık Avukatı Murat Ülkü, kararı temyiz edeceklerini söyledi. Duruşma sonrası, taraflar arasında Prof. Dr. Esat Rennan Pekünlü’nün fotoğrafının çekilmesiyle sözlü tartışma çıktı. CHP’li milletvekilleri Birgül Ayman Güler ve Mustafa Moroğlu’nun da katıldığı sözlü tartışma büyümeden polis tarafından önlendi.

(Milliyet)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.