ManşetDoğa

Tunceli’de, nesli tükenme tehdidi altındaki şamualar sürü halinde görüntülendi

Fotoğraflar: DHA

Tunceli‘nin Pülümür ilçesinde Dünya Doğa Koruma Birliği‘nin (IUCN) yayınladığı Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi‘nde yer alan ve ‘şamua’ olarak da bilinen çengel boynuzlu dağ keçileri, sürü halinde görüntülendi.

Doğa fotoğrafçısı ve aynı zamanda Tunceli’de elektrik dağıtım şirketinin arıza ekibinde görevli Muzaffer Akyüz, şamuaların kar yağışının ardından dağların zirvesinden inerek daha aşağılarda yiyecek ararken fotoğraflarını çekti.

Yüksek rakımlarda yaşadıkları için nadir görülen türlerden olan şamualar, bir süre ot yedikten sonra gözden kayboldular.

‘Onları görmek imkansız bir durumdu’

Akyüz, DHA’dan Serhat Ozan Yıldırım’a yaptığı açıklamada daha önce birçok canlı türünün fotoğrafını çektiğini belirterek, “İlk kez bu kadar heyecanlandım. Şamualara, bir arızayı gidermek için gittiğimiz zirvede denk geldim” yorumunu yaptı.

Kendisini çok şanslı hissettiğini belirten Akyüz, “Onları görmek imkansız bir durumdu. Çünkü onlar genelde çok yüksek rakımlı bölgelerde yaşarlar. Bir süre ot yediler ve sonra gözden kayboldular. O anları görüntülediğim için hem çok şanslı hem de çok mutluyum” dedi.

Kategori: Manşet