EmekManşetTürkiye

TÜİK asgari ücret teklifini açıkladı: 2.792 TL

0

2021’de uygulanacak olan asgari ücreti belirlemek üzere işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugün üçüncü toplantısını yaptı.

Pandemi nedeniyle online yapılan ve  Türk-İş‘in ev sahipliğinde gerçekleşen komisyonda işveren heyetine Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Genel Sekreteri Akansel Koç, işçi heyetine ise Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat başkanlık etti.

Yaklaşık üç saat süren toplantıda, Türk-İş heyeti görüş ve taleplerini sunarken, heyette yer alan asgari ücretli işçi Özgül Yardımcı da asgari ücretlilerin sorunlarını dile getirdi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) temsilcisi ise bekar bir işçinin asgari geçim tutarını açıkladı.

TÜİK, bekar bir işçinin asgari geçim tutarının ağır işlerde çalışanlar için 2 bin 792 lira 10 kuruş, orta nitelikteki işlerde çalışanlar için 2 bin 507 lira 70 kuruş, hafif işlerde çalışanlar için 2 bin 339 lira 10 kuruş olarak hesaplandığını duyurdu.

Komisyonun dördüncü ve son toplantısını gelecek hafta Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın ev sahipliğinde toplanacak.

Türk-İş: Rakamlar gerçeği yansıtmıyor

Toplantının ardından TÜİK’in komisyonda paylaştığı tutarlara ilişkin bir basın açıklaması yayınlayan Türk-İş, paylaşılan rakamın ülke gerçeklerini yansıtmadığını belirtti. 

Türk-İş’in, yaptığı yazılı açıklama şöyle: 

Bir işçinin asgari geçim tutarı, bizim görüşmelerde önem verdiğimiz bir göstergedir. Kasım ayına ait bu rakamlar, ülke gerçeklerini kesinlikle yansıtmıyor. Aralık ayı ve gelecek yıl enflasyon verisi göz önünde bulundurulduğunda, bu rakamların daha da düşük kalacağı ortada.

TÜİK’in açıkladığı rakamın sadece bekar bir işçi için geçerli olduğuna dikkati çekeriz. Mevcutta aylık 2 bin 324 lira olan asgari ücretle geçinilmediğini işverenler de hükümet de gayet iyi biliyor. Görüşmelerin başından beri dile getirdiğimiz insan onuruna yakışır bir ücret. Bunu savunmaya devam ediyoruz. TÜİK’in bugün açıkladığı rakamlar, maalesef çalışanların beklentilerinin altında kaldı.”

‘İşveren ve hükümet teklif sunmalı’

Türk-İş’in açıklamasında başlangıç ücreti olması gereken asgari ücretin zamanla geçim ücretine dönüştüğünü de ifade edildi:

“Bugün 7 milyon insanımız asgari ücretle geçinmek zorunda kalıyor. Enflasyon, geçim şartları ve ele geçen asgari ücret miktarı herkesin malumu. Bu nedenle işveren ve hükümet, insanların tebessüm edeceği, mutlu olacağı bir rakamı masaya getirmeli. Daha önce de söylediğimiz gibi, çalışanların kabul edeceği bir rakam olursa Türk-İş olarak buna ‘evet’ deriz. İşveren ve hükümetten tekliflerini bekliyoruz. Gelecek teklife göre, durumu yeniden değerlendireceğiz” 

TÜİK geçen sene bir işçinin aylık gıda harcamasını, ağır statüdeki işlerde 2 bin 331 TL, orta statüde 2 bin 86 TL, hafif statüde bin 940 TL olarak hesaplamış ve asgari ücret 2 bin 324 lira olarak belirlenmişti.

Asgari ücret, halen bekar bir işçi için aylık brüt 2 bin 943 lira, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 2 bin 324 lira 71 kuruş olarak uygulanıyor. Apartman görevlileri için ise normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga vergileri kesilmediği için net 2 bin 501 lira 55 kuruş olarak hesaplanıyor.

2021 yılı talepleri

HAK-İŞ: Genel Başkan Mahmut Arslan asgari ücretin Asgari Geçim İndirimi (AGİ) hariç ve net olarak açıklanmasını istedi. Arslan,  “asgari ücret belirlenirken, yıl sonunda gerçekleşen enflasyon oranları dikkate alınmalı ve bu oranın üzerine iyileştirme ve refah payı ilave edilmelidir. Asgari ücretin üzerindeki vergi yükünün kaldırılmasını, ücretlerin asgari ücrete tekabül eden kısmının vergiden muaf olmasını talep etmekteyiz” dedi. 

TİSK:  Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) “Asgari ücret destekleri tüm işletmeleri kapsayacak şekilde devam etsin. Ücret üstündeki vergi ve prim yükleri uygun seviyeye çekilsin. İstihdamı korumak için dengeli bir rakam belirlensin” açıklamasını yaptı.

DİSK: Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu 2021 yılı asgari ücret talebini net 3 bin 800 lira olarak açıkladı. DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu, asgari ücretteki vergi yükünün de kaldırılması gerektiğini belirtti.

TÜRK-İŞ: Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu ise öneriyi önce işveren ve hükümetin getirmesini istedi. Yapılan açıklamada, “Makul, mantıklı, çalışanların kabul ve tebessüm edeceği bir rakam olursa buna ‘evet’ deriz” denildi.

Partilerin önerileri

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Asgari ücret 3 bin 100 TL olsun ve vergiden muaf olsun” önerisini yaparken, İYİ Parti Lideri Meral Akşener brüt asgari ücretin 3 bin liraya çıkarılarak ödemenin brüt kazanç üzerinden yapılmasını teklif etti.

HDP‘nin önerisi 4 bin lira şeklinde olurken, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu partisinin asgari ücret önerisini net 3 bin 300 lira olarak açıkladı.

Kategori: Emek

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.