EkonomiManşetTürkiye

TÜİK, 2020 yılına ait İş Gücü Maliyeti İstatistikleri rakamlarını açıkladı

0

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2020 yılına ait İş Gücü Maliyeti İstatistikleri‘ni açıkladı.

Açıklanan verilere göre, Türkiye‘de geçen yıl aylık ortalama iş gücü maliyeti 5 bin 194 TL oldu. Konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetleri sektörü 2 bin 703 TL aylık ortalama ile iş gücü maliyetinin en düşük olduğu sektör oldu. İş gücü maliyetinin en yüksek olduğu sektör ise finans ve sigorta faaliyetleri olarak belirlendi.

İşgücü Maliyeti İstatistikleri, dört yıllık periyotlarla istihdam edilenlerin işverene toplam maliyetini ve bu maliyet unsurlarının toplam içindeki dağılımını ortaya koymak amacıyla hazırlanıyor.

Sektörlerin iş gücü maliyetleri

Finans ve sigorta faaliyetleri, 13 bin 587 TL aylık ortalama iş gücü maliyetinin en yüksek olduğu sektör olarak belirlenirken, bu sektörü 9 bin 732 TL ile bilgi ve iletişim, 8 bin 628 TL ile kültür, sanat, eğlence, dinlence ve spor sektörleri izledi.

Konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetleri ise 2 bin 703 TL’yle aylık ortalama iş gücü maliyetinin en düşük olduğu sektör olarak kayıtlara geçti. Bu sektörü 3 bin 129 TL’yle inşaat, 3 bin 751 TL ile de diğer hizmet faaliyetleri sektörleri izledi.

Brüt kazancın payı

Brüt kazancın iş gücü maliyeti içindeki payı yüzde 86,9 oldu. Brüt kazancı, yüzde 13 ile sosyal güvenlik ödemeleri takip ederken, diğer iş gücü maliyetlerinin payı yüzde 0,1 olarak gerçekleşti.

Çalışılan süreler için yapılan ödemeler, yüzde 80,6’lık oranla kazanç bileşenleri içinde en büyük paya sahip olurken, çalışılmayan süreler için yapılan ödemelerin payı yüzde 9,3 oldu. Düzensiz ödemeler ise kazançtan yüzde 9,1 pay aldı. Ayni ödemelerin kazanç içindeki payı yüzde 0,5, tasarruf sandıklarına yapılan ödemelerin payı yüzde 0,5 oldu.

Sosyal güvenlik ödemeleri içinde en büyük payı yüzde 88,6 ile zorunlu sosyal güvenlik ödemeleri alırken, gönüllü sosyal güvenlik ödemelerinin oranı yüzde 0,7 oldu. Kıdem ve ihbar tazminatı ödemelerinin oranı ise yüzde 10,7.

More in Ekonomi

You may also like

Comments

Comments are closed.