Koronavirüs SalgınıManşetSağlıkTürkiye

TTB’den Sağlık Bakanlığı’na Turkovac soruları

0

Türk Tabipleri Birliği (TTB), yerli Covid-19 aşısı Turkovac aşısı için acil kullanım onayı verildiğinin açıklanması üzerine Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğüne bir yazı yazdı.

Aşının bilimsel bilgi ve verilerinin yeterli düzeyde paylaşılmadığını, Faz-3 çalışmalarına dair herhangi bir makalenin bilimsel dergilerde yayımlanmadığını belirten TTB, “acil kullanım onayının bilimsel özgürlüğü ve yönetsel özerkliği olmayan Türkiye Tıbbi Cihaz ve İlaç Kurumu tarafından verilmesinin de bilimsel çekincelere yol açacak nitelikte olduğunu” belirtti.

“Bilimsel çalışma sonuçları yayımlanmayan ve bilimsel ortamlarda tartışılmamış bir aşının güvenli ve etkili sayıldığına dair bakanlık açıklamaları, ne yazık ki var olan aşı tereddüdünü daha da artıracaktır” denilen yazıda; “şüphe ve farklı saiklerin bilimsel gerekliliklerin yerine ikame edilmesi yaklaşımının, Türkiye’nin aşı üretimi alanında bilimsel çevrelerde olumsuz algılanabileceğine” dikkat çekildi.

Faz çalışmaları ve onay raporları nerede, aşının maliyeti ne?

TTB yazısında şu soruların yanıtlarının kamuoyu ile paylaşılması istendi:

  • Aşının faz-1, faz-2 ve faz-3 çalışmaları bilimsel rapor olarak kamunun erişebileceği biçimde yayınlanmış mıdır?
  • Acil kullanım onayı verilmeden önce aşının “güvenli” ve “etkili” olduğu konusunda bir rapor var mıdır?
  • Bu aşının üretim tesislerinde İyi İmalat Uygulamaları (İİU-GMP) ve biyogüvenlik seviyesi (BSL 3) koşulları sağlanmış mıdır?
  • Üretici ve tedarikçi firmalar hangileridir ve doz başına maliyeti nedir?

You may also like

Comments

Comments are closed.