Doğa MücadelesiManşetYerel

TTB ve 44 Tabip Odası’ndan çağrı: İkizdere’den elinizi çekin

0

Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve 44 Tabip Odası, Rize İkizdere’de Cengiz İnşaat’ın yapmak istediği taş ocağına karşı direnen halka desteğini açıkladı. Şirketin şimdiden ekolojik yıkıma sebep olduğu kaydedilen açıklamada, taş ocakları açılmadan önce her aşamasında halkın katılımının sağlanmasını, bütüncül ve gerçek boyutuyla çevresel etki değerlendirmesinin yapılmasını talep edildi.

TTB’nin internet sitesinde yayımlanan açıklamada özetle şu ifadeler yer aldı:

‘Şimdiden büyük ekolojik yıkıma neden oldu’

“Şirket, yaşam savunucularının direnişine rağmen çok sayıda ağacı keserek bölgede şimdiden büyük oranda ekolojik yıkıma neden oldu.

Anayasamızın 56. maddesinin kendilerine verdiği yasal haklarını kullanarak; ağacıyla, kuşuyla, yaban hayatıyla, suyuyla çevrelerine ve sağlıklı bir ortamda yaşama haklarına günlerdir sahip çıkan tüm İkizderelilerin bu haklı direnişini destekliyoruz.

Taş ocaklarının açılmadan önce her aşamasında halkın katılımının sağlanmasını, bütüncül ve gerçek boyutuyla çevresel etki değerlendirmesinin yapılmasını talep ediyoruz.

Ayrıca çevresel etki değerlendirmesiyle birlikte, gerçekleştirilmek istenen projenin toplum sağlığı üzerine yaratacağı potansiyel etkileri ölçmek için ‘sağlık etki değerlendirmesi’ yöntemi, ülkemizde de yasal yapıya kavuşturularak uygulanmalıdır.”

‘Taş ocağından ve para cezalarından vazgeçin’

Hekimler, vadide taş ocağı kurulmasından vazgeçilmesi ve halka pandemi kısıtlamaları gerekçe gösterilerek uygulanan tüm cezalarında iptal edilmesini istedi:

“Bugün İkizdere’de olanlar; bu zor pandemi günlerinde insanımız can derdindeyken, ülkemizin her tarafında sürdürülen, para uğruna çevre talanı ve yıkımı projelerinin tipik bir örneğidir.

Türk Tabipleri Birliği olarak; yaşam alanlarını ve yüzyıllardır bölgede hüküm süren yabanıl hayatı, her türlü baskıya direnerek savunmak için nöbet tutan İkizdereliler ile dayanışma içindeyiz.

Vadiye giren iş makinelerinin derhal geri çekilmesini, İşkencedere Vadisi’nde taş ocağı kurulmasından vazgeçilmesini ve bölge halkına pandemi kısıtlamalarını ihlal ettikleri gerekçesiyle uygulanan tüm cezaların iptal edilmesini istiyoruz.”

Destek veren tabip odaları:

Türk Tabipleri Birliği, İzmir Tabip Odası, Adana Tabip Odası, Kastamonu-Çankırı Tabip Odası, Ağrı Tabip Odası, Kırıkkale Tabip Odası, Ankara Tabip Odası, Kırklareli Tabip Odası, Antalya Tabip Odası, Kocaeli Tabip Odası, Aydın Tabip Odası, Manisa Tabip Odası, Balıkesir Tabip Odası, Mardin Tabip Odası, Bartın Tabip Odası, Mersin Tabip Odası, Batman Tabip Odası, Muğla Tabip Odası, Bitlis Tabip Odası, Muş Tabip Odası, Bolu-Düzce Tabip Odası, Osmaniye Tabip Odası, Bursa Tabip Odası, Rize-Artvin Tabip Odası, Çanakkale Tabip Odası, Samsun Tabip Odası, Denizli Tabip Odası, Siirt Tabip Odası, Diyarbakır Tabip Odası, Sinop Tabip Odası, Edirne Tabip Odası, Şanlıurfa Tabip Odası, Elazığ-Tunceli-Bingöl Tabip Odası, Şırnak Tabip Odası, Eskişehir-Bilecik Tabip Odası, Tekirdağ Tabip Odası, Gaziantep-Kilis Tabip Odası, Trabzon Tabip Odası, Giresun Tabip Odası, Uşak Tabip Odası, Hatay Tabip Odası, Van-Hakkari Tabip Odası, Isparta-Burdur Tabip Odası, Zonguldak Tabip Odası, İstanbul-Yalova Tabip Odası.

You may also like

Comments

Comments are closed.