DuyurularManşet

TTB: Hepimiz Libyalıyız, hepimiz ücretsiz sağlık hizmeti istiyoruz

0

Türkiye’de tedavi gören Libyalılar için para istedikleri gerekçesiyle özel hastane sahiplerini tehdit eden Başbakan Erdoğan’a TTB’den yanıt geldi. TTB “Hepimiz Libyalıyız, hepimiz ücretsiz sağlık hizmeti istiyoruz” dedi.

Türkiye’de çeşitli hastanelerde tedavi gören ve sağlık çalışanlarının taciz edilmesi dahil birçok skandal olayla anılan Libyalılarla ilgili Başbakan Erdoğan geçtiğimiz gün bir açıklama yapmış ve bazı özel hastanelerin para talep etmesine kızgınlığını ifade etmişti. Erdoğan, söz konusu özel hastane sahiplerini “şu anda bunların üzerindeyiz, takipçisiyiz, ücretler tahsil edildiğine dair bilgiler aktarıldı” sözleri ile tehdit etmişti. Erdoğan’a TTB’den yanıt geldi. TTB “Başbakan özel hastanelerin sigortalılar da dahil bütün hastalar için ücretli olduğunu bilmemekte midir?” diye sordu.

TTB’nin Hepimiz Libyalıyız, hepimiz ücretsiz sağlık hizmeti istiyoruz! başlıklı açıklaması şöyle:

Basında şöyle yer aldı:

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan;

“Bugüne kadar Libya’daki yaralı ve hasta kardeşlerimizin Türkiye’deki tedavisiyle alakalı, devlet hastanelerinin herhangi bir ücret talebi olmadı. Fakat bazı özel hastanelerin, şu anda bunların üzerindeyiz, takipçisiyiz, ücretler tahsil edildiğine dair bilgiler aktarıldı. Bunu ‘insan hayatını fırsata dönüştürmek istemek’ olarak görüyorum. Bunu yapanların bu millete yakışır yanı olamaz, bizim idaremizde böyle bir faaliyet gösteremez” demiş.

Libya’da emperyalistlerce kışkırtılmış iç savaşta NATO saflarında yer alan askerler her ne kadar meslektaşlarımız ve diğer sağlık çalışanı arkadaşlarımız için (taciz, kural tanımama vb.) bir dizi sorunlara yol açıyorlarsa da sağlık hizmetlerinin herkes için her koşulda ücretsiz olarak verilmesi gerekliliğine katılıyoruz.

Ancak aşağıdaki soruların cevapları tarafımızdan merak edilmektedir:

1. “Libya’daki yaralı ve hasta kardeşlerimiz” Türkiye’deki hasta ve yaralı kardeşlerimizle eşit/aynı çerçevede sağlık hizmeti mi almaktadır?

2. Libyalı hastalar Genel Sağlık Sigortası güvencesinde olmadığına göre Başbakanlık güvencesinde midir?

3. Eğer başka bir düzenleme yok ise Başbakan özel hastanelerin sigortalılar da dahil bütün hastalar için ücretli olduğunu bilmemekte midir?

4. Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın kendisi performanstan özel hastanelere kadar hemen bütün uygulamalarıyla zaten “sağlıktan kâr elde etmek” sistemi yani insan hayatını fırsata dönüştürme sistemi değil midir? Bu tablo Türkiye’yi “idare edenlere” ne kadar yakışmaktadır?

Türk Tabipler Birliği

More in Duyurular

You may also like

Comments

Comments are closed.