DünyaManşet

Trump’ın ‘polis reformu’ kararnamesi hayal kırıklığı yarattı

0

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, “polis reformu” adı verilen başkanlık kararnamesini imzaladı. Buna göre, gözaltı işlemi sırasında eğer hayatı tehlikede değilse polis, zanlının boynuna baskı uygulayamayacak. Ancak Trump’ın, siyah vatandaş George Floyd‘un polis şiddeti sonucu ölmesiyle patlak veren ve ülke çapında haftalardır devam eden gösterilerde, eylemcilerin talep ettiği ‘ırkçılıkla mücadele’ için herhangi bir ifade kullanmaması ve bu alanda bir düzenleme yapmaması tepkilere neden oldu.

Temsilciler Meclisi‘nin Demokrat Partili Başkanı Nancy Pelosi, “Başkan’ın zayıf kararnamesi, ırksal adaletsizlik ve polis şiddeti salgınıyla mücadele adına ciddi olarak yetersiz kalıyor” ifadesini kullandı.

‘Güçlü öldürücü olmayan silahlar’  

Trump’ın Beyaz Saray‘da gerçekleştirilen törende imzaladığı kararname, “Güvenlik güçleri için ulusal bir sertifika ve akreditasyon sistemi” ve “görevini kötüye kullananların bilgilerinin bir veri tabanında toplanmasını” öngörüyor.

Kararnamede, polisler için akreditasyon standartları getirileceği bilgisini paylaşan Trump, şunları kaydetti: “Akreditasyonun bir parçası olarak hayatı tehlikede değilse, polisin gözaltı esnasında zanlının boynuna baskı uygulaması yasaklanacak. Ayrıca ölüme yol açan müdahaleleri önlemek için daha gelişmiş ve güçlü öldürücü olmayan silahların kullanılmasını sağlayacağız.”

Ayrıca, akıl hastası, bağımlı ya da evsiz kişilerle ilgilenen polis memurlarına yardımcı olmaları için sosyal hizmet çalışanlarının görevlendirilmesi konusunda Sağlık Bakanlığı’na talimat verilecek.

‘Ülke genelinde kanun ve nizam sağlanmalı’

Polis teşkilatının dağıtılması ya da kaynaklarının kesilmesi fikrine karşı çıkan Trump, “Amerikan halkı, polis olmazsa kaos ve anarşi olacağını biliyor. Güvenlik olmazsa, sonuç felaket olur” dedi.

Polislerin sokakları ve insanları güvende tuttuğuna işaret eden ABD Başkanı,  “Hesap verebilirliği, şeffaflığı artırmamız ve polislerin eğitilmesine daha fazla kaynak ayırmamız gerekiyor. Suçu azaltmak ve polisler için standartları artırmak birbirine zıt şeyler değildir” diye konuştu.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.