DünyaManşet

Trump’dan Suriye açıklaması: Bu saçma ve sonsuz savaştan çıkmanın zamanı geldi

0
U.S. President Donald Trump at the White House on June 5, 2018. (Brendan Smialowski/AFP/Getty Images)

ABD Başkanı Trump, Türkiye’nin Suriye’ye yapacağı harekata yeşil ışık yaktıktan sonra twitter’den seslendi: “Bu sonsuz ve saçma savaştan çıkmanın, askerlerimizi evine getirmenin zamanı geldi. Türkiye, Avrupa, Suriye, İran, ırak, Rusya ve Kürtler mahallelerindeki IŞİDlilerle nasıl başa çıkacaklarını bulmalı.”

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde gerçekleştirmeyi planladığı yeni askeri harekâtla ilgili, pazartesi sabahı Beyaz Saray‘dan yapılan “Türkiye harekete geçecek, dahil olmayacağız” açıklamasının ardından ilk kez konuştu. Trump, “Bu saçma ve sonsuz savaştan çıkmanın zamanı geldiğini, ele geçirilen IŞİD’lilere ne olacağı konusunda Türkiye, Avrupa, Suriye, İran, Irak, Rusya ve Kürtlerin bir çözüm bulması gerektiğini” söyledi.

Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Türkiye ile Kürtler arasındaki savaşı yaklaşık üç yıldır engellediğini savunan Trump, “Kürtler bizimle birlikte savaştı ancak onlara bunu yapmaları için aşırı büyük miktarda para ve ekipman verdik. Kürtler, Türkiye ile onlarca yıldır savaşıyorlar. Ben, bu savaşı yaklaşık 3 yıl boyunca engelledim, ancak bizim için bu saçma ve sonsuz savaştan çıkmanın ve askerlerimizi eve getirmenin zamanı geldi” ifadelerini kullandı.

Yapılan görüşmenin ardındanTel Abyad ve Rasül Ayn’daki ABD askeri noktaları kullanan hareketli unsurlar çekilmeye başladı. Çekilmeyi, Cumhurbaşkanı  Erdoğan da “(Trump’la) Akşamki görüşmemizden sonra bölgede Sayın Başkan’ın ifade ettiği gibi bu çekilme olayı başlamış vaziyette” sözleriyle doğruladı.

ABD Başkanı’nın Twitter’dan yaptığı açıklamalar şöyle:

“ABD’nin sadece 30 günlüğüne Suriye’de olması gerekiyordu, bu uzun yıllar önceydi. Orada kaldık ve hedefi olmayan bir savaşta giderek daha derine daldık. Ben Washington’a geldiğim zamanlarda IŞİD bölgede terör estiriyordu. Hızlıca IŞİD’in yüzde yüzünü yendik ve çoğu Avrupa’dan olan binlerce IŞİD savaşçısı yakaladık. Ancak Avrupa onları geri istemedi, ‘Onlar sizde kalsın ABD’ cevabı verdi. Ben de dedim ki, ‘Hayır size çok büyük bir iyilik yaptık, şimdi onları ABD’deki hapishanelerde tutmamızı ve çok büyük paralar ödememizi istiyorsunuz. Onları siz yargılamalısınız’. Onlar tekrardan ‘HAYIR’ dedi. ABD’nin NATO’da, ticarette ve her şeyde olduğu gibi yeniden eziklik yapacağını düşündüler.

“Kürtler bizimle birlikte savaştı ancak onlara bunu yapmaları için aşırı büyük miktarda para ve ekipman verdik. Kürtler Türkiye ile onlarca yıldır savaşıyorlar. Ben, bu savaşı yaklaşık 3 yıl boyunca engelledim, ancak bizim için bu saçma ve sonsuz savaştan çıkmanın ve askerlerimizi eve getirmenin zamanı geldi. BİZ ÇIKARIMIZA OLAN YERDE SAVAŞACAĞIZ VE BUNU ANCAK KAZANMAK İÇİN YAPACAĞIZ. Türkiye, Avrupa, Suriye, İran, Irak, Rusya ve Kürtler şimdi ne yapacaklarını ve ‘kendi mahallelerinde’ ele geçirilen IŞİD savaşçılarıyla nasıl başa çıkacaklarını bulmalı. Hepsi IŞİD’den nefret ediyor ve yıllardır düşman oldular. Biz 7000 mil ötedeyiz ve eğer yakınımıza bir yere gelirlerse IŞİD’i yeniden ezeceğiz.”

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.