DünyaManşet

Trump Grönland’ı satın almak istediğini doğruladı: Bir tür gayrimenkul anlaşması

0

Grönland’ı satın almak istediği yönünde haberleri doğrulayan ABD Başkanı Trump, ‘Gündemin birinci maddesi değil ama stratejik olarak çok ilginç. Böyle bir konsept gelişti’ dedi.

ABD Başkanı Donald Trump, Danimarka’ya bağlı özerk bölge Grönland‘ı satın almak istediği haberlerini doğruladı. New Jersey’de gazetecilere bir açıklama yapan Trump, “Böyle bir konsept gelişti … Stratejik olarak çok ilginç. Gündemin birinci maddesi değil, size onu söyleyebilirim. Bir tür gayrimenkul anlaşması” dedi.

BBC’nin haberine göre, Beyaz Saray’ın ekonomi danışmanı Larry Kudlow da hafta başı çıkan haberleri Trump’ın açıklamasından hemen önce doğrulamış, ABD Başkanı’nın Grönland’ı satın alma fikrini yakın danışmanlarıyla görüştüğünü söylemişti. Kudlow, “Sonucu öngörmek istemiyorum ama sadece emlak piyasası konusunda bir iki şey bilen Başkan Trump’ın Grönland’ın satın alınmasını da değerlendirmek istiyor” demişti.

Kudlow, durumun ‘gelişmekte olduğunu’ ve daha önce ABD Eski Başkanı Harry Truman’ın da Grönland’ı satın almak istediğini söyledi: “Grönland’ın sahibi Danimarka, Danimarka da bir müttefik ve stratejik bir konumda bulunuyor. Çok değerli mineralleri var” diye konuştu.

Danimarka Başbakanı: Grönland satılık değil

Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen ise Grönland’a ziyareti sırasında Sermitsiaq gazetesine verdiği röportajda “Grönland satılık değildir. Grönland Daminarkalı değil. Grönland, Grönland’a aittir” diye konuştu. Trump’ın gelecek ay Kopenhag’ı ziyaret etmesi ve Danimarka Başbakanı Frederiksen ve Grönland Başbakanı Kim Kielsen ile görüşmesi bekleniyor.

ABD ile Danimarka arasında 1951’de imzalanan savunma anlaşması kapsamında Grönland’ın kuzeyindeki Thule Hava Üssü‘nün askeri hakları ABD’ye verilmişti. Özerk bir bölge olan Grönland’ın ekonomisi Danimarka ekonomisine bağlı. İçişlerine dair kararlar Grönland yönetimince alınırken, savunma politikaları ile dış ilişkiler ise Kopenhag’ın kontrolünde.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.