DünyaManşet

Trump: Göçmenlere karşı gerekirse ‘öldürücü güç’ kullanabiliriz

0

ABD Başkanı Donald Trump, ABD-Meksika sınırına ulaşan Orta Amerikalı göçmen kafilesini durdurmak için sınırdaki güvenlik güçlerine gerekirse ‘öldürücü güç’ kullanmaları emri verdiğini söyledi. Şükran Günü tatilini geçirmek üzere gittiği Florida’da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Trump “Ben onayı verdim. Umarım kullanmak zorunda kalmazlar” dedi.

Kargaşa yaşanması halinde ssınırın kapatılabileceğini ve Meksika ile ticaretin durdurulabileceğini de belirten Trump “Eğer kontrolü kaybettiğimizi hisseder ya da insanlar zarar görmeye başlarsa, durumu kontrol altına alana kadar sınırı kapatabiliriz. Tüm sınırı kastediyorum” dedi.

Trump daha önce de göçmenlerin şiddete başvurmaları durumunda ABD’li güvenlik güçlerinin ‘radikal tedbirlerle’ karşılık vereceğini söylemişti. Trump ayrıca ABD-Meksika sınırına örmek istediği duvar için ödenek çıkmaması halinde gelecek ay hükümeti kapatabileceği uyarısında da bulundu.

Hafta başında en yoğun sınır kapılarından olan Tijuana ile San Diego arasındaki San Ysidro kapısı, yeni bariyerler kurulmak üzere kısa süreliğine kapatıldı. Kafile için “işgalciler” ifadesini kullanan ABD Başkanı Trump sınıra 5800 asker gönderdi.

Yaklaşık 4 bin kilometrelik bir yolculuk sonrası Meksika-ABD sınırına ulaşan binlerce Orta Amerikalı göçmen sınır bölgesinde bekliyor. Kafiledeki Honduras, Guatemala ve El Salvadorlu göçmenler ülkelerindeki yoksulluk, şiddet ve zulümden kaçtıklarını söylüyor.

Yaklaşık 3000 Orta Amerikalı göçmen Meksika’nın ABD sınırındaki Tijuana kentine ulaştı. 2750 kadarı belediyenin sağladığı barınaklarda kalıyor.

Tijuana Belediye Başkanı Juan Manuel Gastelum önümüzdeki haftalarda göçmen sayısının 10 bine ulaşmasının beklendiğini, böyle bir göç dalgasıyla başa çıkabilecek durumda olmadıklarını söylemişti. Hafta başında Tijuana’da yüzlerce kişi göçmenleri protesto ederek kenti terk etmelerini istedi.

 

(Artı Gerçek)

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.