LGBTİ+Manşet

Trans kadın Esra Ateş öldürüldüğü yerde anıldı: Sessiz kalınmasını kabul etmiyoruz

0

Arkadaşları ve LGBTİ+ hak savunucuları Nakka LGBTİ+’nın çağrısıyla evinin önünde boğazı kesilerek öldürülen seks işçisi trans kadın Esra Ateş’i öldürüldüğü yerde andı. Çiçek ve Esra’nın fotoğraflarını taşıdı. Evinin balkonuna gökkuşağı ve trans bayrakları astı.

İstanbul Beyoğlu’nda Esra Ateş’in yaşadığı apartman girişindeki anma eyleminde LGBTİ+ hak savunucuları, “Kamera kayıtlarının izlenmesiyle yakalanan ve tutuklanan katil zanlısı erkek, her zaman bildiğimiz yalanlarla ve transfobik, kadın düşmanı söylemlerle kendini aklamaya çalıştı” dedi.

Eylemde sık sık “Trans cinayetleri politiktir”, “Susma, haykır translar vardır”, “Travestiyiz, buradayız, alışın alışın gitmiyoruz”, “Seks işçisiyiz, emekçiyiz, alışın alışın gitmiyoruz” sloganları atıldı.

“Esra’nın katilini tanıyoruz”

“Esra’nın katilini tanıyoruz” diyen LGBTİ+ hak savunucuları, “Esra’nın katilinin daha birkaç gün önce Bursa’da işkence edilerek öldürülen Begüm’ün katiliyle; Hande Kader’i yakarak katledenlerle; Eylül Cansın’ı intihara sürükleyenlerle; Muhammed Wisam Sankari’yi kafasını keserek öldürenlerle aynı olduğunu biliyoruz! Trans cinayetlerinin faillerinin erkek egemen, LGBTİ+fobik, militarist sistemden doğduğunu, beslendiğini, güçlendiğini biliyoruz; bu sisteme karşı mücadele ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Basın açıklamasında Esra’nın Esra Ateş’in gün önce, “Beyoğlu’nun göbeğinde, karakola 1 dakika mesafede, başında polislerin beklediği bir sokakta yaşadığı evin önünde boğazı kesilerek katledildiği” hatırlatılarak şu sorular yöneltildi:

“Devlet yetkilileri neden LGBTİ+’ları koruyamıyor”

“Soruyoruz: Mesele yasaklamalar olunca tüm güçlerini seferber eden devlet yetkilileri seks işçisi bir trans kadın öldürülürken müdahale edemeyecek kadar aciz midir? Yoksa seks işçilerini korumak mı istememektedir? İstanbul’un göbeğinde işlenen bu cinayetin ve her gün, her gece sokaklarda güvencesiz şekilde çalışırken seks işçilerinin uğradığı saldırıların sorumlusu sadece failler midir? Onur Yürüyüşü’nü yasaklarken şu an içinde bulunduğumuz sokak dahil Taksim’in her yerine kolluk güçlerini yerleştiren devlet yetkilileri neden LGBTİ+’ları, kadınları, çocukları, seks işçilerini koruyamamaktadır?”

Devletin yasaklarıyla, engellemelerle LGBTİ+’lara karşı nefret ürettiğini vurgulayan LGBTİ+ hak savunucuları şöyle devam etti:

“LGBTİ+ cinayetlerinin failleri yargılanırken tıpkı kadın cinayetlerinde yaptıkları gibi “haksız tahrik” ve “iyi hal” indirimleriyle faillere güç vermekte, yeni cinayetlerin ve saldırıların önünü açmaktadır!

“Trans kadınlar kadındır! Öldürülen kadın Esra Ateş’in faili, Esra’nın trans kimliğini gerekçe göstererek onu öldürdüğünü “Kadın sandım erkek çıktı, öldürdüm” gibi nefret dolu bir cümleyle itiraf etmiştir. Bu itiraf gösteriyor ki trans kadınlar sadece varoluşlarıyla nefretin, şiddetin ve cinayetin öznesi haline getiriliyor. Bu itiraf gösteriyor ki failler, trans kadınların cinsiyet kimliklerini, öldürmek ve şiddet uygulamak için gerekçe gösteriyor; cinsiyet kimliklerimizi iyi hal indirimi için kullanıyor. Bizler bir kez daha diyoruz: Trans kadınlar kadındır! Trans kadınlar, kadındır!”

Esra Ateş

“Sessiz kalınmasını kabul etmiyoruz”

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“Bizler LGBTİ+’lar ve LGBTİ+ hak savunucuları olarak trans kadın cinayetlerine sessiz kalınmasını kabul etmiyoruz, bu cinayetlerin görünmez kılınmasını kabul etmiyoruz! Trans kadınlar erkek egemen gerici sistem tarafından geleceksizliğe, ölüme ve yalnızlığa mahkum edilmekte; medya tarafından nefret, güldürü ve fetiş malzemesi haline getirilmek istenmekte ve toplum tarafından tecride mahkum edilmektedir. Trans kadınlar özgürleşmeden cis kadınların yani trans olmayan kadınların özgürlüğü de mümkün olmayacaktır!

“Seks işçileri işçidir! Diğer tüm işçilik biçimlerinde olduğu gibi seks işçileri de güvenli çalışma alanlarına ve güvenceli çalışma koşullarına erişmelidir. Seks işçilerini güvencesizliğe terk eden sistemden hesap sorulmadan diğer iş alanlardaki ihlaller de son bulmayacaktır! Saldırılar bir bütünün parçasıdır ve mücadele herkes için olmalıdır!

Bizler burada olan ve olamayan LGBTİ+’lar ve LGBTİ+fobi karşıtları olarak Esra’yı kaybetmenin acısını ve öfkesini yaşıyoruz. Tüm transfobiklere, kadın düşmanlarına ve orospufobiklere karşı mücadelemizi büyüterek sürdüreceğimizi; Esra Ateş cinayetinin takipçisi olacağımızı ilan ediyoruz. Trans kadınız, orospuyuz, işçiyiz; alışın, buradayız, gitmiyoruz!”

Ne olmuştu?

İstanbul Beyoğlu’nda trans kadın Esra Ateş 25 Ağustos’ta yaşadığı apartmanın girişinde boğazı kesilerek öldürüldü. Katil gözaltına alındı. Arkadaşları karakolun önünde saatlerce bekledi. Nöbetçi mahkeme yağma ve cinayet suçundan katilin tutuklanmasına karar verdi. Katil emniyetteki sorgusunda suçunu itiraf etti, “Kadın mı erkek mi anlamadım” dedi.

 

(KAOS GL)

Kategori: LGBTİ+

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.