Doğa MücadelesiManşetYerel

Trabzon Hamsiköy’de yapılması planlanan taş ocağına karşı iki bin imza

0
Fotoğraf: DHA

Trabzon‘un Maçka ilçesindeki Zigana Dağı eteklerinde bulunan ve doğal güzelliklerinin yanı sıra sütlacı ile de meşhur olan Hamsiköy‘de yapılması planlanan taş ocağı tepkilere neden oldu.

Hamsiköy Mahallesi Kangel Yaylası’nda patlatmalı taş ocağı ve kırma eleme tesisi planlanlanıyor. Hamsiköy ve civardaki Ciharlı, Çıralı, Dikkaya ve Güzelyayla mahallelerinde yaşayanlar taş ocağı ve kırma tesisine doğaya ve çevreye vereceği zarar nedeniyle karşı çıkıyor.

Yöre halkı, 20’si otel 50’ye yakın işletme ve tesisinin bulunduğu yılda 300 bin dolayında turistin ziyaret ettiği vadiye planlanan taş ocağına karşı 2 binden fazla imza topladı. İmzalar Trabzon Büyükşehir Belediyesi’ne iletilmek üzere Maçka Belediye Başkanlığı’na teslim edildi.

‘Yok olmasını istemiyoruz’

Taş ocağı kararının yanlış olduğunu belirten Çıralı Mahallesi Muhtarı Recep Gürsoy, DHA’ya yaptığı açıklamada “Hamsiköy beş mahalleden oluşuyor. Taş ocağının yapılmasının planlandığı yerde bizim hayvanlarımız yaylıma çıkıyor. Burası sütlacı ile meşhur bir yer. Burada yapılan sütlaç tadını, oradaki yaylada otlayan ineklerin sütünden alıyor” dedi.

Oradaki taş ocağının binlerce turist ağırlayan Hamsiköy’ün sadece doğal güzelliğini değil aynı zamanda tescilli markası olan ve lezzeti ile tüm dünyada ün salan sütlacını da bitireceğini belirten Gürsoy, “Böyle bir şeye izin vermeyeceğiz. Bu güzel yaylamıza kimseyi sokmayacağız. Bizim o yaylamızda su havzalarımız, şelalelerimiz var. Bunların yok olmasını ve susuz kalmayı da istemiyoruz” ifadelerini kullandı.

‘Hayvanlarımızı nerede otlatacağız?’

Bölgede yaşayan Memure Şeker ise “Biz yaylamızda taş ocağı yapılsın istemiyoruz. Kuş sesleri, doğanın muhteşem sesleri ve bu yeşillikler içinde oturuyoruz. Kimse gelip de bizim burada huzurumuzu bozmasın” dedi.

Yaylada 25 yılını geçirdiğini anlatan Şeker, “Oranın bozulmasını istemiyorum. Hayvancılıkla uğraşıyoruz. Hayvanlarımızı nerede otlatacağız. Orada güzel şelaleler var. Onları nasıl bozmaya vicdanları nasıl el verecek. Karşı dağda taş ocağı yaptılar. Orayı her gördüğümde psikolojim bozuluyor. Biz taş ocağına karşıyız” tepkisini gösterdi.

You may also like

Comments

Comments are closed.