Ekolojik YaşamManşet

Torosların eteği Kızılkaya Köyü’nde ekolojiyi odağına alan bir sivil toplum kuruluşu: Yeni Dünya Derneği

0

Toros dağlarının eteklerine yaslanmış Mersin’in Kızılkaya köyünde ekoloji odaklı hedefleri hayata geçirmek üzere Yeni Dünya Derneği kuruldu. Derneği hayata geçiren Kızılkayalılar bu dernek bünyesinde kolektif bakışın ve komün yaşamın bir örneğini büyütmeye çalışacaklarını ifade etti.

Pirha’dan Diren Keser’in haberine göre tekçiliğin, özel mülkiyetin, paranın dünyamızı ele geçirdiği ya da geçirmeye çalıştığı bir zamanda, paranın, statünün, ilişkilere hükmetmediği ve bölgede Alevi köyü olarak tek kalmış Kızılkaya köyünde köylüler tarafından Yeni Dünya Derneği kuruldu. Kuruluşunu 27 -28 Mayıs tarihlerinde renkli bir açılışla yapan köylülere, sanatçılardan, doğa gezginlerine kadar bir çok kesimden de destek verildi.

Kızılkaya köyünden Hüseyin Kara, oluşturdukları alanlarda sömürüye dayalı bir ilişkinin kurulmadığını, her katılanın emeği ile kendini var ettiği bir sürecin olduğunu belirtti.

Derneğe emek veren bir diğer isim olan Nursel Demir ise Kızılkaya köyünde birlikte yaşamayı öğrendiklerini belirterek, öğrendiklerimizi de uyguluyoruz dedi. Özel mülkiyeti yaşamlarına sokmadıklarını, emek veren herkesin burada yeri olduğunu ifade eden Nursel, “kıskaç altına alınmış dünyamıza karşı yeni bir dünya kurduk” dedi.

Şarkıların her dilden söylendiği açılışta, mengi, halay ve Kafkas halk dansları oyunları oynandı.

 

(Pirha)

You may also like

Comments

Comments are closed.