ManşetSpor

Tofaş Kulübü’nden spor salonlarında bir ilk: Engelsiz Tribün!

0

Bilindiği gibi Türkiye’de bir süredir spor salonları da branşa göre inşa edilmeye başlandı. Bu sebeple, yepyeni “basketbol salonları- voleybol salonları” hizmete girerken, bir büyük eksiklik olarak hiçbir salonda engellilerin kaliteli bir biçimde, önleri kapanmadan, seyir zevkinden ödün vermeden maç seyredebilecekleri bir tribün mevcut değildi.

Çabalar karşılığını buldu ve Türkiye basketbol sahalarının ilk engelsiz tribünü Tofaş Spor Salonu’nda hayata geçti. Engelli bireylerin sosyal hayatın ve sporun içinde daha çok yer almalarını desteklemek amacıyla başlatılan bu hareket ve kurulan tribün, 4 Aralık Pazar günü Tofaş Spor Salonu’nda oynanan Tofaş -Fenerbahçe maçında hizmete açıldı.

4 Aralık Pazar günü Tofaş Spor Salonu farklı bir maça ev sahipliği yaptı. Türkiye’nin ilk engelsiz basketbol tribünü, ‘Haydi Maça Gel’ hareketi ile sporseverlerin hizmetine açıldı. Tofaş-Fenerbahçe arasında gerçekleşen maçla hizmete açılan tribüne engelli arkadaşlarımız büyük ilgi gösterdi.

Herkes gibi, Herkesle beraber

Maça gelen her engel grubundan arkadaşlarımız, maç öncesinde, iki takımın sporcuları eşliğinde sahaya çıktı. Ellerinde ‘Haydi Maça Gel’ pankartı ile sahaya çıkan sporseverler, Tofaş Spor Salonu’nu dolduran 6 bin 800 izleyicinin alkışları ertesinde maçı engelsiz tribünden “herkes gibi, herkesle beraber” izledi.

Bu tribünün hayata geçme sürecini ve tribün deneyimimi sizlerle paylaşmak isterim.

Uzun yıllardır Bursa’da basketbol maçlarına giden bir engelli olarak yeni yapılan bu güzel salonda maçı pota arkasından ve zeminden seyretmenin yanı sıra engellinin refakatçisinin,  tribüne alınmasının olumsuzluklarını Tofaş kulübüne bildirdim. Kendileri bu talebime olumlu yaklaştıkları gibi, bu talebimi engellilere yönelik hizmetlerini içeren projelerinin içine dâhil ederek, bu tribün ile başlayan ve ülkenin diğer bütün salonlarına yayılmasını istediğimiz “engelsiz tribün” hareketini de başlatmış oldular. Maçlara giderek böyle bir ihtiyacı gözler önüne serdiğim için de kendi adıma mutlu olduğumu ifade ederken, duyarlılıklarından dolayı Tofaş’a teşekkür ederim.

Yakın bir geçmişe kadar engelliler olarak maçları zeminden ve refakatçimizden uzak seyretmek zorunda olduğumuz Tofaş Spor Salonunda artık bugün, refakatçimizle birlikte güzel bir açıdan ve belirli bir yükseklikten maç seyredebileceğimiz, Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyan güzel bir “engelsiz tribün” var. Bu salona, sadece engelli kartımızı (otomobil ile gelmişsek engelli otopark kartımızı) göstererek refakatçimizle birlikte rahatça girebildiğimiz gibi, girişe yakın yerde park edebilme imkânımız da mevcut…

Alper Şirvan

Bu bir süreç ve Tofaş kulübünün kurumsal anlamda bu meseleyi sahiplenmesinin ardından, bu tribün ile başlayan engellilere yönelik hizmetinin gelişeceğinden emin olduğum gibi başta Bursa Cengiz Göllü Voleybol salonu olmak üzere Türkiye’nin mevcut bütün spor salonlarında benzer tribünlerin hayata geçmesini umut ediyorum.

Çünkü hayat, “herkes gibi, herkesle beraber” yaşandığında güzel ve anlamlı…

 

Haber: Alper Şirvan

(Yeşil Gazete)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.