DünyaManşet

TİME dergisi ‘Yılın Kişisi’ni seçti: Joe Biden ve Kamala Harris

0

Amerika Birleşik Devletleri‘nde yayımlanan haftalık haber ve politika dergisi TIME, “Yılın Kişisi” olarak ABD’nin yeni başkanı Joe Biden ve yardımcısı Kamala Harris‘i seçti.

İkilinin resminin yer aldı kapakta “ABD’nin hikayesini değiştirmek” ifadesi yer aldı. ‘Yılın Kişisi’ni seçmenin zor olduğu ama bu yıl bu kararın her zamankinden daha zor alındığını belirtilen açıklamada “Tahminler bizi yanıltabilir ama tarihçiler 2020’ye birçok açıdan kritik bir dönüm noktası olarak bakacak gibi duruyor” ifadesi kullanıldı.

‘Ortak bir iyileşme vizyonu paylaştıkları için’

Derginin baş editörü Edward Felsenthal tarafından kaleme alınan yazıda “Amerikan hikayesini değiştirdikleri, empatinin gücünün daha büyük olduğunu gösterdikleri ve zor günlerden geçen dünyada ortak bir iyileşme vizyonu paylaştıkları için” ödülün ikiliye verildiği belirtildi.

78 yaşındaki Biden ve 58 yaşındaki Harris’in portrelerine yer verilen metinde “Birlikte tek bir bilette restorasyon ve yenilenme imkanı sundular. Amerikalılar da sattıkları bu şeyi aldı” ifadesi yer aldı.

Yılın Adamı’ndan Yılın Kişisi’ne

Time dergisinin etkili bir kişiyi seçme geleneği, 1927’de “Yılın Adamı” olarak lanse edilerek başladı. Geçen sene bu gelenek, bir bireye, bir gruba, bir harekete veya bir fikre öncülük etmiş olan “Yılın Kişisi” olarak değiştirildi.

2006’da Time, internet içeriklerine katkıda bulunan milyonlarca okuyucusu için “Yılın Kişisi” olarak “Siz” adını vermişti.

Franklin D. Roosvelt‘ten bu yana her seçilmiş ABD Başkanı’nın kendi dönemi içinde ‘Yılın Kişisi’ seçildiğini ifade eden Editör Felsenthal, bu yıl ilk kez bir başkan yardımcısının da eklendiğini belirtti.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.