Ekolojik YaşamManşet

[Özel Haber] Tarsus Boğazpınar’da HES karşıtı festival

0

Mersin’in Tarsus ilçesine bağlı Kadıncık Vadisinde yapılması planlanan HES’lere karşı mücadele veren Boğazpınar Köyü halkı 10-11 Ağustos günleri gerçekleştirdikleri festivalde Adana, Mersin ve Tarsus’tan gelen HES karşıtlarını ağırladı.

İlki 28 Ekim 2012 tarihinde gerçekleştirilen 2. Boğazpınar Köyü Kültür ve Sanat Festivali 10-11 Ağustos 2013 günlerinde yapıldı. Özellikle Adana, Tarsus ve Mersin’den festivale ilgi büyüktü. HES karşıtları köy halkını bu anlamlı etkinlikte yalnız bırakmazken, festival boyunca da köy halkının misafirperverlikleri ile karşılandılar.

Akhan I-II Regülatörü ve HES Projesi için ÇED sürecinin başladığı 2012 yılında mücadeleye başlayan köy halkı daha önce gerçekleştirilen HES projesi nedeniyle mağdur olduklarını belirtiyorlar. Akhan I-II Regülatörü ve HES Projesi için Mayıs ayında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı “ÇED Olumlu” kararı verdi. Köy halkı Temmuz ayında konuyu yargıya taşıdı. Ancak açtıkları idari davanın mali yükü nedeniyle endişeliler.

Projenin planlandığı Kadıncık Vadisi yaban hayatı koruma ve geliştirme sahası olarak ilan edilmiş, biyolojik çeşitlilik bakımından zengin bir bölge. Aynı zamanda Mersin ve Tarsus şehir merkezinin içme suyu ihtiyacının karşılandığı Berdan Nehri’nin önemli bir kolu. Bölgede Kadıncık-2 Baraj Gölü ve onun üst tarafında yakın zamanda faaliyete geçen bir nehir tipi HES bulunuyor. Bu HES yapılırken yakın civardaki köy halkına iş vaadinde bulunulmuş, rekreasyon alanları düzenleneceği söylenmiş. Bugün ise köy halkı iş umutlarının suya düştüğünü, tarım ürünlerinin etkilendiğini, yapılan kanallar ve tel örgüler nedeniyle kendi tarlalarına bile ulaşamadıklarından şikayetçi.

HES Projesinin köyün mesire yeri olan bir doğa harikasını Karasu Şelalesini kurutması da söz konusu. Bu nedenle festivalin birinci günü yüzlerce kişi ile Karasu Şelalesine bir yürüyüş düzenlendi. HES karşıtı pankartlar ve dövizlerin taşındığı yürüyüşte sıkça “HES yapma boşuna, yıkacağız başına” sloganları atıldı. Bu uzun ve zorlu yürüyüşün ardından Boğazpınar HES Karşıtı Platform Sözcüsü Ahmet Öztürk konuyla ilgili basın açıklaması yaptı. Yürüyüşe katılanlar Karasu Şelalesinin serin sularına dinlenip Praksis Grubunun müzikler ile eğlendiler.

Festival köy meydanında kurulan platformdan yapılan konuşmalar ve sanat etkinlikleri ile devam ederken, ikinci güne kalmak isteyenler okul bahçesinde kamp çadırları kurdular. İkinci günde de sanat etkinliklerinin yanında ayrıca bir panel etkinliği gerçekleştirildi.

Fotoğraflar: Boğazpınar HES Karşıtı Platform Facebook Sayfası

Haber: Yılmaz Kilim

(Yeşil Gazete)

You may also like

Comments

Comments are closed.