ManşetTürkiye

Tarım Bakanlığı yaban keçilerinin avlanmasını ‘kırsal kalkınmaya destek’ diye savundu

0

Tarım ve Orman Bakanlığı, Burdur’da çevrecilerin girişimi sonucu iptal edilen av ihalesi için Danıştay‘a itirazda bulundu. 47 yaban keçisinin avlanmasının kırsal kalkınma için önemli olduğunu  savunan bakanlığın talebi reddedildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Burdur 6. Bölge Müdürlüğü, 17 Haziran 2020 tarihinde 47 yaban keçisinin avlanması için ihaleye çıkmıştı. İhaleyi Alpha Safari Turizm Seyahat Acenta’sı kazandı. Antalya, Isparta, Burdur, Denizli, Kaş Platformu (A Platformu) Sözcüsü Hediye Gündüz ile iki çevreci ihaleyi yargıya taşıdı. Isparta İdare Mahkemesi ihaleyi iptal etti. Karar Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından temyiz edildi.

Danıştay temyiz talebini reddetti

Bakanlık dilekçesinde av ihalesini; “Zayıf, hasta, genetik deformasyona sahip ve üreme yeteneği düşük, yaşlı bireylerin ve evcil hayvanlarla çiftleşme sonucu oluşan melezlerin popülasyondan çıkarılması isteniyor. Kırsal kalkınmaya destek vermek amacıyla avlanmaya izin verildi” diye savundu.

Danıştay 13. Dairesi, bakanlığın temyiz talebini reddederek, ilk derece mahkemesinin kararını onadı. Daire, ihaleyi iptal eden ilk mahkemenin kararının usul ve hukuka uygun olduğuna hükmetti.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.