İfade ÖzgürlüğüManşetTürkiye

Taraf çalışanlarına ‘gizli belgeleri temin etme ve yok etme’den hapis cezası

0

Taraf Gazetesi‘nin eski çalışanları Mehmet Baransu, Yasemin Çongar, Ahmet Altan, Yıldıray Oğur ve firari sanık Tuncay Opçin’in yargılandığı “Egemen Hareket Planı Davası”nda bugün 39’uncu celse görüldü.

‘Devletin güvenliğine ilişkin belgeleri temin etme ve yok etme’ suçlarından yargılanan kapatılan gazetecilerden Mehmet Baransu 13 yıl hapis, diğer sanıklar Ahmet Altan, Yasemin Çongar ve Yıldıray Oğur ise 3’er yıl 4’er ay hapis cezasına çarptırıldılar.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuklu sanık Mehmet Baransu getirildi. Diğer sanıklar ise duruşmaya katılmadı. Duruşmada davanın müdahillerinden emekli albay Suat Aytın ile sanık avukatları da hazır bulundu.

Duruşmada Baransu’nun avukatı Çiğdem Koç, müvekkilinin evinde yapılan arama  görüntülerinin dosyaya gelme talebinin reddedildiğini hatırlattı, arama yapan polis amiriyle ilgili suç duyurusunun dosyaya eklenmesini istedi. Talepleri reddedilen Koç ve Baransu, savunma yapmayı reddederek  duruşmayı terk etti.

Yasemin Çongar ve Ahmet Altan’ın avukatı Figen Albuga Çalıkuşu ise, “Egemen Harekât Planı hiçbir yerde yayınlanmadı. Yayınlandığını gösterir hiçbir delil bu dosyanın içinde yok” diyerek müvekkillerinin beraatini talep etti.

Şikayetçilerin avukatı: Eylem örgütsel faaliyet

Mahkeme Başkanı, dosyayı karar bağlayacaklarını belirterek taraflara diyecekleri olup olmadığını sordu. Şikayetçi Çetin Doğan‘ın avukatı Hüseyin Ersöz, ‘Davaya konu eylemin örgütsel faaliyet olduğu açıktır’ diyerek Mehmet Baransu’nun cezalandırılmasını istedi.

Mahkeme heyeti müzakere arasının ardından kararını açıkladı. Heyet oy birliğiyle aldığı kararda, sanık Mehmet Baransu’yu ‘Devletin güvenliğine ilişkin belgeleri temin etme’ suçu sabit görüldüğünden 6 yıl hapis cezasına çarptırdı. Baransu ‘Devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklama’ suçundan ise 7 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Heyet, Baransu hakkında pişmanlık göstermemesi, davranışları, cezanın geleceği üzerinde olumsuz bir etkisi olmayacağı dikkate alınarak herhangi bir indirim uygulamadı.

Mehmet Baransu hakkında ‘Devletin güvenliğine veya iç veya dış siyasal yararlarına ilişkin belge ve vesikaların kısmen veya tamamen yok edilmesi, tahrip edilmesi veya bunlar üzerinde sahtecilik yapılması veya geçici de olsa bunların tahsis olundukları yerden başka bir yerde kullanılması, hileyle alınması, çalınması’ suçundan ise yeterli delil bulunmadığından beraat kararı verildi.

Diğer sanıklar Ahmet Altan, Yasemin Çongar ve Yıldıray Oğur’un, ‘Devletin güvenliğine ilişkin belgeleri temin etme’ suçundan cezanın gelecekleri üzerindeki olası etkileri dikkate alınarak 3’er yıl 4’er ay hapis cezasına çarptırıldılar. Aynı sanıkların ‘Devletin güvenliğine ilişkin belgeleri tahrip etme, amacı dışında kullanma, hile ile çalma’ ve ‘Devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklama’ suçlarından ise beraatlerine karar verildi. Sanık Tuncay Opçin hakkında ise yakalama emri infaz edilemediğinden dosyasının ayrılmasına karar verildi.

Ne olmuştu?

2 Haziran 2021 tarihinde görülen celsede esas hakkındaki mütalaasını açıklayan duruşma savcısı, sanıklar Mehmet Baransu ile Tuncay Opçin’in  Ergenekon ve Balyoz davalarıyla, Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarına yönelik operasyonların zemininin hazırlanması, kamuoyu oluşturulmasına yönelik “FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün basın ayağını oluşturduklarını” ifade etmişti. Mütalaada, Tuncay Opçin’in gizli kalması gereken, ifşası halinde devletin savaş hazırlıklarını, savaş etkinliğini, askeri hareketlerini tehlikeye sokabilecek nitelikte Egemen Harekat Planı’ndaki belge ve bilgileri ele geçirerek Mehmet Baransu’ya verdiği anlatılmıştı. Mehmet Baransu tarafından Taraf Gazetesine getirilen belgelerin gazete içerisinde Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Altan, Genel Yayın Yönetmeni Yardımcısı Yasemin Çongar ve Yazıişleri Müdürü Yıldıray Oğur tarafından incelendiği, taranan ve çıktısı alınan belgelerin orijinallerinin ise Mehmet Baransu tarafından yok edildiği iddia edilmişti.

İddianamede Baransu hakkında 35 yıl 9 aydan 67 yıl 6 aya kadar, Yasemin Çongar, Ahmet Altan, Yıldıray Oğur hakkında ise 11’er yıldan 22 yıl 6’şar aya kadar hapis cezası istenmişti.

You may also like

Comments

Comments are closed.