KadınManşet

Taksim’de Mahsa Amini protestosuna polis engeli: Fotoğrafları toplandı, kadınlar gözaltına alındı

0

İran‘da ahlak polisinin ‘saçı gözüktüğü’ gerekçesiyle gözaltına aldığı ve uğradığı şiddet sonucu iki gün sonra hayatını kaybeden 22 yaşındaki Mahsa Amini‘nin ardından tüm ülkede başlayan eylemler İstanbul‘da da Taksim‘de gerçekleşti.

Amini’nin ardından Taksim Meydanı’ndan İstiklal Caddesi‘ne yürümek ve açıklamaya yapmak isteyen kalabalık polis tarafından engellendi.

‣ Mahsa Amini’nin arkasından bir ülke sokakta: Protestolarda beş kişi öldü

Eylemde iki kadın gözaltına alınırken, görüntülerde bir grubun etrafını saran polisin, kadınların ellerindeki Amini’nin fotoğraflarını ve isminin yazılı olduğu kağıtları toplayıp yırttığı görülüyor:

Başörtüsü kuralına uymaması nedeniyle gözaltına alınan Amini başına aldığı ağır darbeler almış, komaya girmişi ve  hayatını kaybetmişti. Kolluk kuvvetleri fiziki teması kabul etmemiş, genç kadının kalp krizi geçirdiği için hayatını kaybettiğini iddia etmişti. İran polisi Amini’nin ölümünü “talihsiz bir olay” olarak nitelendirdi.

Amini’nin kafatasına aldığı darbeler nedeniyle kırıklar oluşması sonucu hayatını kaybettiği bir hacktivist grubu tarafından gönderilen hastane raporlarıyla ortaya koyuldu.

Hafta sonu yapılan cenaze töreninden beri kadınlar sokaklarda eylemde. Şimdiye kadar protestolarda 5 kişinin öldüğü bildiriliyor.

Kadınlar eylemlerde başörtülerini yakıyor ve saçlarını kestikleri videolar da paylaşıyor. Kadın hakları savunucuları ve öğrenciler protesto çağrılarında bulunuyor.

 

More in Kadın

You may also like

Comments

Comments are closed.