ManşetMedya-İnternet

T24’ü erişime kapatan Microsoft’un Türkiye Genel Müdürü: Siz kim oluyorsunuz ulan!

0

Microsoft, Beşiktaş‘ın geçici teknik direktörü Burak Yılmaz‘ın, eşine “şiddet uyguladığı” iddialarına verdiği yanıtı içeren haberi nedeniyle T24‘ün bütün içeriklerine erişimi engelledi.

T24’ün aktardığına göre; T24’ün yayınını kesen Microsoft’un Türkiye Genel Müdürü Levent Özbilgin, onlarca haber sitesinde halen yayında olan haber için bütün içeriklerin engellendiğini bildiren T24’e, “Beni bu saatte niye rahatsız ediyorsunuz, siz kim oluyorsunuz ulan! Beni bir daha aramayın” karşılığını vererek telefonu kapattı.

T24’ün sunucu hizmeti aldığı Microsoft, Beşiktaş’ın geçici teknik direktörü Burak Yılmaz’ın, eşine “şiddet uyguladığı” iddialarına verdiği yanıtı içeren haberi nedeniyle dün akşam 22.00 sıralarında T24’ün bütün içeriklerine erişimi engelledi. Herhangi bir yargı kararı bulunmamasına rağmen Microsoft’un kestiği T24’ün yayınına 30 Ekim saat 22.00’dan 31 Ekim 2.15’e kadar, dört saat 15 dakika ulaşılamadı.

T24, kendisine dün akşam bildirimi yapılan Burak Yılmaz’a ilişkin haber nedeniyle bütün içeriklere erişim engeli getirilmesinin hukuka ve basın özgürlüğüne aykırı olduğunu belirterek engelin kaldırılması için girişimlerde bulundu.

Ancak Microsoft Türkiye ve partnerleri erişim engelini kaldıramadı. Erişim engeli sorununun çözülememesi üzerine T24 Genel Yayın Yönetmeni Doğan Akın, Microsoft Türkiye Genel Müdürü Levent Özbilgin‘i aradı. Özbilgin’e ikinci arayışında ulaşabilen Akın, “bir içeriğe ilişkin başvuru nedeniyle bütün sitenin içeriğine erişimin engellendiğini, başvuruya ilişkin haberin onlarca mecrada halen yayında olduğunu, URL engeli kararları veren devlet organlarının da 14 yıldır yapmadığı sitenin tamamına erişim engeli uygulamasının derhal kaldırılması gerektiğini” söyledi.

Microsoft Türkiye Genel Müdürü Levent Özbilgin, Akın’a, “Beni bu saatte niye rahatsız ediyorsunuz, siz kim oluyorsunuz ulan! Beni bir daha aramayın” karşılığını verdi.

Burak Yılmaz: Üzüldüm

Burak Yılmaz ise, Microsoft’un T24’e yaptığı bildirim adresiyle temas kuran T24’e, sitenin tamamına erişimin engellenmesine ilişkin olarak, özetle, “Sadece haberin kaldırılmasını talep ettim, neden böyle oldu anlayamadım; üzüldüm, siteyi kapatmak gibi bir amacım yoktu, kusura bakmayın” ifadelerini kullandı.

T24’ün krizi sosyal medyadan duyurması ve “Türkiye’de T24’e yaptığınız uygulama gibi, örneğin New York Times veya Washington Post gibi mecraların bütün yayınlarına erişim engeli getirebiliyor musunuz?” ifadeleri eşliğinde Microsoft temsilcileriyle yürüttüğü temasların ardından, saat 22.00’da kesilen T24 yayını, 4 saat 15 dakika sonra, saat 2.15’te erişime açıldı.

Erişim engeli sırasında T24’ün Microsoft Azure hesabı askıya alınarak, T24’ün bütün veri tabanı, editör paneli, 14 yıldır biriken bütün içerikleri ve yedekleri erişilemez hale getirildi.

Kategori: Manşet

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.