GündemManşetTürkiye

T24 Yayın Yönetmeni Doğan Akın’a Fuat Avni davası

0

T24 internet sitesinin kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni Doğan Akın‘a, “Mart 2014-Nisan 2016 arasında 108 adet Fuat Avni tweet’inin haberleştirildiği” gerekçesiyle dava açıldı.

Hazırlanan iddianamede, “Akın’ın örgüt ile hiyerarşik bağı olmadığının tespit edildiği, geçmişte örgüt aleyhine çok sayıda haber ve yazı yayımladığı” kaydedildi. Ancak, “kast unsurunun takdiri mahkemeye ait olmak üzere, örgüte üye olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek örgüte yardım etmek suçundan yargılama yapılması” talep edildi.

Twitter’da Fuat Avni hesabından yapılan paylaşımları haberleştiren T24, BirGün, Diken’in de aralarında bulunduğu yayınlar hakkında soruşturma başlatılmıştı.

Hiyerarşik yapıya dahil değil, ama…

Doğan Akın hakkında açılan dava İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi‘nde görülecek. Akın, Türk Ceza Kanunu’nun 220/7’nci maddesinde düzenlenen “örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte, örgüte bilerek ve isteyerek yardım” iddiasıyla 5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanacak.

Örgüt bağı bulunamadı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Murat Çağlak tarafından hazırlanan iddianamede, Doğan Akın hakkında yapılan ‘araştırmanın sonunda örgüt bağına ilişkin veriye ulaşılamadığı belirtildi. Banka hesapları da incelenen Akın hakkında Mali Suçları Araştırma Kurulu‘nun (MASAK) gönderdiği CD ve rapora dayanılarak “şüphelinin 2013 yılı sonrasında örgütle iltisaklı kişilerle mali ilişki içinde olmadığı” belirtildi.

Buna rağmen, iddianamenin “Netice ve Talep” bölümünde şöyle dendi:

“… İnternet sitesinde yukarıdaki yayınlar devam ederken şüpheli Ahmet Doğan Akın’ın Genel Yayın Yönetmeni ve sitenin sahibi olduğu, şüphelinin konumu itibarıyla bilgisi dışında örgüt hesabının yukarıda belirtilen paylaşımlarının sitede yayımlanamayacağı, bu haliyle internet sitesindeki örgüt hesabının paylaşımlarının yayınlanmasından şüphelinin sorumlu olduğu sonucuna varılmıştır.

Şüpheli ile ilgili yapılan diğer tespitler dikkate alındığında, şüphelinin terör örgütü ile hiyerarşik bağı olmadığı tespit edilmiş, geçmişte örgüt aleyhine çok sayıda haber ve yazı yayımladığı belirtilmiştir.

Toplanan deliller uyarınca kast unsurunun takdiri mahkemesine ait olmak üzere şüphelinin ‘örgüte üye olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek örgüte yardım etmek’ suçundan yargılanması gerektiği kanaatine varılmıştır.”

More in Gündem

You may also like

Comments

Comments are closed.