DünyaManşet

Suudi Arabistan, İran’la diplomatik ilişkilerini kesti

0

Suudi Arabistan İran’daki temsilciliklerine yapılan saldırılar gerekçesiyle İran’la tüm diplomatik ilişkilerini kestiğini bildirdi.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil Cübeyr, Tahran ve Meşhed’deki Suudi Arabistan diplomatik binalarına yönelik saldırılar nedeniyle İran ile diplomatik ilişkileri kestiklerini açıkladı. İranlı diplomatlardan 48 saat içinde ülkeyi terk etmeleri isteniyor.

11

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil Cübeyr (Foto: Reuters)

İran’daki Suudi temsilciliklerine yapılan saldırıların açıkça uluslararası yasaların ihlali anlamına geldiğini söyleyen El-Cübeyr, konuyu Birleşmiş Milletlere Güvenlik Konseyi’ne taşıdıklarını kaydetti. Suudi Bakan ayrıca İran polisini saldırılar sırasında güvenlik önlemi almamakla suçladı.

Riyad’da düzenlediği basın toplantısında konuşan ve İran’ın “teröristleri koruyan bir devlet” olduğunu söyleyen Cübeyr, ülkesindeki tüm İranlı diplomatların da 48 saat içinde ülkeden ayrılmalarını istedi.

Grafik: Hürriyet

Grafik: Hürriyet

Öte yandan Al Arabiya televizyonu, büyükelçiliğe yönelik saldırıdan kurtulan Suudi diplomatların Dubai’ye vardıklarını açıkladı.

Şii din adamı Ayetullah Nemr’in Suudi Arabistan tarafından idam edilmesine tepki olarak, Tahran’daki Suudi Arabistan Büyükelçiliği önünde protesto için toplanan göstericiler, elçilik binasına saldırdı.

Foto: Reuters

Foto: Reuters

Suudi Arabistan yönetimi aleyhinde sloganlar atan eylemcilerden bazıları elçiliğe girerek, binayı ateşe verdi. Güvenlik güçleri olaylara müdahale ederek elçiliğe giren eylemcileri dışarı çıkardı. İran’ın en büyük ikinci şehri Meşhed’de de Suudi Arabistan konsolosluğu ateşe verildi.

Suudi Arabistan yönetimi, aralarında Suudi vatandaşı Şii din adamı Ayetullah Nemr’in de olduğu 47 kişiyi idam etmişti.

İdamlar İran, Irak, ABD, AB ve tüm Şii gruplardan büyük tepki gördü. Türkiye de dahil birçok ülkede protestolar düzenlendi.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Suudi Arabistan’ın politikalarından dolayı ‘büyük bedel’ ödeyeceğini söyledi.

 

(Hürriyet, Al Jazeera, AFP, Reuters)

Kategori: Dünya

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.