COP26İklim KriziManşet

Suudi Arabistan 2060 yılında net sıfır karbon emisyonuna ulaşma sözü verdi

0

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, 2060 yılına kadar net sıfır karbon emisyonuna ulaşma hedefleri olduğunu açıkladı.

Dünyanın en büyük kirleticilerinden biri olan krallık, metan emisyonlarını 2030 yılına kadar yüzde 30 oranında azaltmak için küresel bir çabaya katılacağını da söyledi.

AFP’nin haberine göre Prens Muhammed, “Enerji sektöründe, 2030 yılına kadar karbon emisyonlarını yılda 278 milyon ton azaltacak ve böylece açıklanan hedefi gönüllü olarak iki katından fazlasına çıkaracak girişimler başlatmaktan memnuniyet duyuyorum” dedi.

İttifaklar’a katılacak

Veliaht Prens, başkent Riyad’da çalışmalarına başlanan Yeşil Suudi Girişimi Forumu‘na katılmıştı. Burada konuşma yapan bin Selman, Riyad Sürdürülebilirlik Stratejisi’ni başlattığını duyurdu.

Sıfır emisyon hedefine ek olarak Suudi Arabistan’ın Küresel Okyanus İttifakı, Okyanus ve Plajlarda Plastik Atıkları Temizleme İttifakı ve İklim Eylemi için Spor Anlaşması’na katılma niyetinin olduğunu söyledi.

En büyük ham petrol ihracatçısı Suudi Arabistan tarafından konulan bu hedefler Glasgow‘da gerçekleşecek BM iklim konferansı COP26’ya günler kala geldi.

Petrol şirketinden 2050 hedefi

Foruma katılan Suudi Arabistan’ın milli petrol şirketi Aramco Yönetim Kurulu Başkanı Emin Hasan en-Nasır da şirketin 2050 yılına kadar net sıfır karbon emisyonu hedefine ulaşmak için çalıştığını kaydetti.

Suudi Arabistan resmi ajansı SPA’nın haberine göre Nasır, “Gaza yapılan yatırım, Suudi Arabistan’da yanan sıvı maddelerin büyük bir kısmının bertaraf edilmesini sağlayacak.” dedi.

İş birliği çağrısı

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Endüstri ve İleri Teknolojiden Sorumlu Bakanı Sultan el-Cabir ise dünyanın iklim değişikliğiyle yüzleşmesine yardımcı olmak için Forumun önemini vurguladı.

Kuveyt Petrol Bakanı ve Yüksek Eğitim Bakanı Muhammed el-Faris, ülkesinin enerji geçişlerini iyileştirmek için Suudi Arabistan ve Körfez ile ortak çalışacağını ifade etti.

İngiltere’de tahtın varisi Galler Prensi Charles da video konferans aracılığıyla katıldığı Yeşil Suudi Girişimi Forumu ile Yeşil Orta Doğu Girişimi Zirvesi’nin başlamasının, sürdürülebilir ve verimli bir geleceğin inşasına katkıda bulunacağını aktardı.

Suudi Arabistan, 23-25 ​​Ekim tarihleri ​​arasında “Yeşil Suudi Girişimi Forumu” ile “Yeşil Orta Doğu Girişimi Zirvesi”ne ev sahipliği yapacağını duyurmuştu.

Bölgesel ve uluslararası düzeyde önemli konukların katılacağı konferansta iklim değişikliğiyle mücadele çabalarının destekleneceği belirtilmişti.

More in COP26

You may also like

Comments

Comments are closed.