DünyaManşet

Suriye’nin beyaz kasklıları

0
Görsel: JM López/ elcajondelarte

Mechteld Schiphorst tarafından Humankind‘da yayımlanan yazıyı Yeşil Gazete gönüllü çevirmeni Yaren Köse‘nin çevirisiyle sunuyoruz.

***

Görsel: JM López/ elcajondelarte

Görsel: JM López/ elcajondelarte

Günümüzün gelişim ve insani yardım sahnesinde yer alan büyük yardım kuruluşlarına ve STK’lara hepimiz aşinayız. UNICEF, Oxfam, Save The Children, Kızılhaç ve Uluslararası Kurtarma Komitesi(IRC) isimlerini söylediğimde muhtemelen birçoğunuz bu oluşumların ne olduğunu ve amaçladığını biliyorsunuz. Tüm bu oluşumların artı yönleri ve fazla maaş alan yöneticiler, pahalı yönetim binaları, fonların yetersiz kullanımı gibi konularda tartışmalara yol açan eksi yönleri var. Ancak dürüst olmamız gerekiyor; eksik yönleri olmayan büyük bir STK hiçbir zaman olmayacak. Dünyanın problemlerini çözmeye çalıştığınızda mutlaka birinin nasırına basarsınız.
Bunlar büyük, iyi tanınmış yardım kuruluşları. Ancak dünya üzerinde milyonlarca sivil toplum ve yardım kuruluşları var. Daha küçük, çok da iyi tanınmayan ama hayranlık uyandıran oluşumları tanıtarak hem bu küçük oluşumların işlerini tanıtabilir, hem de okurlara değerlendirme fırsatı verilebilir.

‘’Birinin hayatını kurtarmak istediğimde düşman ya da dost olması benim için önemli değil. Beni ilgilendiren ölme ihtimali olan o can.’’ Abed, Beyaz Kasklılar

Suriye Sivil Savunma gücü hayatın özünün yaşamın ta kendisi olduğunu anlıyor. Savunma güçleri, Beyaz Kasklılar hayat kurtarıyor. Tüm hayatları. Dost ya da düşman, söz konusu yaşam hakkı olduğunda bu kelimeler anlamını yitiriyor. Beyaz Kasklılar kurtarma gücü, varil bombaları düştüğünde olay yerine koşan gönüllülerden oluşuyor. Ölenleri ve hayatta kalanları göçüklerden çıkarıyor ve gerekli tıbbi müdaheleyi ya da düzgün bir cenazeyi mümkün kılıyorlar.

Beyaz Kasklılar 2013’te yaklaşık 20 kişilik gönüllüler grubu ile çalışmaya başlamış. Şimdi, takımları 24.000’den fazla kişiyi kurtarmış olan neredeyse 3000 kadın ve erkekten oluşuyor. Seçenekleri savaşmak, kaçmak ya da yardım etmekti.

Beyaz Kasklıların her hareketinin rehberi olan düstur ise ‘’İnsanlık, Dayanışma, Tarafsızlık’’. Özünde, kurtarılan her yaşam, hakettiği zaman ve izgeyi yaşamak için ikinci bir şans verilmiş yaşamdır düşüncesi yatıyor.

”Suriyede yaşanan tahribat, tehdit ve yıkımı anlayabilmek için şöyle bir karşılaştırma yapabiliriz; 7.6 şiddetinde bir depremi günde 50 defa yaşıyorlar.’’ Dündar Şahin, AKUT

Kurtarma görevleri dışında, Beyaz Kasklılar Suriye’nin savaşla tahrip olmuş bölgelerinde halen yaşayanlara da destek oluyor. Kurtarma ekibi farklı geçmişlere sahip gönüllülerden oluştuğu için, yapabildikleri yerlerde yaşam koşullarını iyileştirmek için diğer yeteneklerini de sunuyorlar. Tahrip olan binaları güvenli hale getirmek için elektrik ve inşaat hizmeti veriyorlar.

Haberin İngilizce Orijinali

Yazı: Mechteld Schiphorst

Yeşil Gazete için çeviri: Yaren Köse

(Yeşil Gazete, Humankind)

Kategori: Dünya

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.