DünyaManşet

BM: Suriye’deki çatışmalarda ölü sayısı altmış binin üzerine çıktı

0

Suriye’de Şam yakınlarında bir benzin istasyonunun bombalanması sonucu en az 12 kişinin öldüğü belirtildi. BM, son saldırılarla birlikte ülkede ölü sayısının 60 binin üzerine çıktığını duyurdu.

Suriye’de çatışmalar tüm hızıyla sürüyor. Şam yakınlarında ağırlıklı olarak Sünnilerin yaşadığı Mileyha kasabasında bir benzin istasyonuna düzenlenen hava saldırısında, çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği ve yaralandığı ifade edildi. Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü Direktörü Rami Abdul Rahman, aralarında muhaliflerin de bulunduğu en az 12 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Muhaliflerden oluşan Yerel Koordinasyon Komitesi ise saldırıda en az 50 kişinin hayatını kaybettiğini öne sürdü. Muhalifler, savaş uçaklarının benzin istasyonu önünde kuyrukta bekleyen insanları hedef aldığını iddia etti. Mileyha kenti, muhaliflerin kalelerinden sayılıyor.

Rakam “şok edici”

Öte yandan Birleşmiş Milletler tarafından görevlendirilen uzmanlar tarafından hazırlanan rapora göre, Suriye’deki iç savaşta hayatını kaybedenlerin sayısı 60 binin üzerine çıktı. Uzmanların aralarında hükümet kaynaklarının da bulunduğu yedi farklı kaynağın verilerini inceleyerek bu rakama ulaştığı ifade edildi.

BM İnsan Hakları Komiseri Navi Pillay Cenevre’deki açıklamasında, ayaklanmaların başladığı 15 Mart 2011 ile 30 Kasım 2012 tarihleri arasında 59 bin 648 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Navi Pillay, bu ‘şok edici’ rakamın, kasım ayından sonra hayatını kaybedenler de düşünüldüğünde 60 binin üzerine çıktığını ifade etti. Aktivistler ve muhalefetin bugüne kadar göz önünde bulundurduğu rakam ise 45 bin dolayındaydı.

 

İşkence devam ediyor

59 binden fazla kişinin öldüğü ülkede Esad güçlerinin yaptığı yeni işkence görüntüleri de internete düştü.  Esad askerlerinin işkence ettiği 7 Suriyelinin videosu sosyal paylaşım sitelerinde yayınlandı. Görüntülerde yıkılan bir binada Esad askerleri tarafından köşeye sıkıştırılan 7 muhalife hakaret dolu sözler eşliğinde tekme ve beton parçasıyla işkence yapılıyor. Daha sonra 7 muhalifin 5’i başka bir yere gönderiliyor. Köşede kalan gözü bağlı 2 muhalife askerler ellerindeki bıçaklarla vurmaya başlıyor. Defalarca darbelere maruz kalan çaresiz muhalifler kanlar içinde yere düştükten sonra askerler bu defa başlarına büyük beton parçalarıyla vuruyor. İki muhalif işkence sonrası hayatını kaybediyor.

Muhaliflerden ‘kimyasal’ tehdidi

Anadolu Ajansı’nın Arapça yayın yapan internet sitesinde yayınlanan habere göre, AA muhabirine telefon aracılığıyla açıklamalarda bulunan Özgür Suriye Ordusu’nun siyasi danışmanı Bessam El Dade, “Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad bizi kimyasal silahla tehdit ederse, bizde de bu silahlardan olduğunu bilmeli” ifadesini kullandı.

Suriye ordusundan ayrılan uzman subaylar sayesinde ellerindeki hammaddeleri kullanabilecek kapasiteye eriştiklerini belirten El Dade, kimyasal silah kullanmaları durumunda uluslararası kamuoyundan gelebilecek olası tepkilere de şu soruyla karşılık verdi: “Beşar bu silahı kullanırsa, uluslararası kamuoyu bizi koruyacak mı?”

(DW, DHA, CNNTürk)

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.