Kültür-SanatEkolojik YaşamManşet

Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali’nden karantina günlerine özel filmler

0
Gerçek Değer (Yönetmen: Jesse Borkowski, 2013)

Her yıl İstanbul’da gerçekleşen Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali seçkisinden belgeseller surdurulebiliryasam.tv’de yenilenen arşiviyle karantina günlerinde de izleyicileriyle buluşmayı bekliyor.

surdurulebiliryasam.tv, festival seçkisinden filmlerin çevrimiçi ücretsiz olarak izlenebileceği bir web sayfası.  Aynı zamanda sivil toplum kuruluşlarının, yerel yönetimlerin, eğitim kurumlarının ve şirketlerin etkinliklerinde SYFF seçkisi ile gösterim yapmalarına imkan sağlayan bir sosyal girişim.

Sürdürülebilir yaşam için ihtiyacımız olan yaklaşımlar

Telif sahiplerinin özel izinleri ile Türkçe altyazılı olarak yayınlanan filmler, sosyal, ekolojik ve ekonomik sürdürülebilirlikle ilgili çeşitli alt başlıklardaki etiketlere göre seçip izlenebiliyor.

Belgeseller sosyal girişimcilik, döngüsel ekonomi, sıfır atık, permakültür, yerellik, yenilenebilir enerji, kırsal kalkınma, adil ticaret, kooperatifler, vb. sürdürülebilir bir yaşam için ihtiyacımız olan tüm yaklaşımlara örnekler içeriyor ve izleyicileri harekete geçmeye davet ediyor.

Evde kalınan günlere özel yeni filmler

Koronavirüs sebebiyle imkanı olanların evinde kaldığı bu günlerde evde kalanlara eşlik etmesi için surdurulebiliryasam.tv’ye yeni eklenen filmler ise şu şekilde:

Gerçek Değer

Jesse Borkowski tarafından çekilen bağımsız bir yapım olan Gerçek Değer, günümüzün düşünce liderleri ve sosyal girişimcilerinin iş dünyasını sosyal değişim için bir güç olarovasyon, ak nasıl yeniden tasavvur ettiğini araştırıyor. Bu sosyal girişimcilerin kâr elde etmek yerine öncelikle gezegene ve insanlara odaklanarak nasıl kendi toplumlarında uzun vadeli sürdürülebilir değerler yarattıklarını aktarıyor.

Gerçek Değer (Yönetmen: Jesse Borkowski, 2013)

Sürdürülebilirliğin Yükselişi

Sürdürülebilirlik kavramı, 21. yüzyıl gerçekliğinin tanımlayıcı özelliklerinden biri haline geldiğinden dolayı son 20-30 yıl içinde olağanüstü bir şekilde popülerlik kazandı.Bugün sürdürülebilirlik terimi, dünyaya ve bizim dünyadaki yerimize yaklaşımımızdaki değişikliği de kapsıyor.

Bu yeni sürdürülebilirlik modeli, ekonomimizi her yönden etkileyeceği için 21. yüzyılda sistemleri nasıl yönettiğimiz ve tasarladığımız üzerinde temel ve yaygın bir etkiye sahip olacaktır. Bu film, sürdürülebilir ekonominin yeni bir biçimi ortaya çıktıkça ekonomilerimizin yapısındaki devamlı dönüşümü inceliyor.

Sürdürülebilirliğin Yükselişi (Yapım: Complexity Labs, 2017)

Kapalı Döngü

“Eğer kapalı döngü sisteme geçmezsek bu gezegenin ve toplumun sonu olur.” Kapalı Döngü, sıfır atık ve döngüsel ekonomiyle ilgili bir belgesel; 12 numaralı Küresel Hedef olan “Sorumlu Üretim ve Tüketim”i destekliyor. Antwerp İşletme Okulunda Bütünleşik Değer profesörü olan Prof. Dr. Wayne Visser tarafından Emmy ödüllü yönetmen Graham Ehlers Sheldon işbirliği ile çekildi.

Üç kıtada çekilen ve küresel ölçekte çalışmalar yürüten uzmanların görüşlerini içeren filmde Dünya Ekonomi Forumu, Cambridge Üniversitesi gibi önemli kurumların da görüşleri yer alıyor. Ayrıca birçok yenilikçi döngüsel ekonomi örneği detaylı bir şekilde inceleniyor.

Kapalı Döngü (Yönetmen: Graham Sheldon, 2018)

Gene surdurulebiliryasam.tv’den ulaşılabilen ve karantina günlerini değerlendirmek isteyenler izleyebileceği en çok izlenen filmler ise şu şekilde:

Mutluluğun Ekonomisi

Mutluluğun Ekonomisi, altı kıtadan gelen köklü ekonomik değişim çağrılarını seslendiriyor. Film aynı anda iki zıt yönde ilerleyen bir dünyayı anlatıyor. Bir yanda, devletler ve büyük şirketler ittifak içinde küreselleşmeyi ve şirket gücünün yerleşmesini desteklemeyi sürdürürlerken diğer yandan, dünyanın her yanında bu politikalara direnen insanlar ticaret ve finans alanlarının yeniden düzenlenmesini talep ediyorlar ve eski güç kurumlarından uzakta, çok farklı bir gelecek oluşturuyorlar.

Topluluklar bir araya gelerek daha insani ölçekli, ekolojik ekonomiler inşa ediyorlar ve bunu yeni bir paradigma üzerine yerleştiriyorlar: yerelleşme ekonomisi. İklim değişikliği ve petrol üretiminin üst sınırının aşılmış olması bize fazla seçim şansı vermiyor: yerelleşmemiz ve ekonomiyi eve getirmemiz lazım.

İyi haber şu ki, bu yönde ilerlediğimiz zaman yalnızca dünyayı iyileştirmekler kalmayacak, kendi refahımızı da geri kazanacağız. Mutluluğun Ekonomisi bizden insanlığa olan inancımızı tazelememizi talep ediyor ve daha iyi bir dünya inşa etmenin mümkün olduğuna inanmaya çağırıyor.

Permakültür Perspektifiyle Yaşamak

Permakültür Perspektifiyle Yaşamak bugün yüzleşmekte olduğumuz çevresel sorunları ve Permakültür denilen ekolojik tasarım süreci sayesinde geliştirilen çözümleri inceliyor. Permakültür, yıkıcı etkilerimizi telafi edebilmek üzere ekosistemlerin kendi prensiplerini kullanan bir tasarım bakış açısıdır. Çoğunlukla Amerika’nın Kuzeydoğu ve Orta Batı bölgelerine odaklanan Permakültür Perspektifiyle Yaşamak, permakültürcülere ve kırdan banliyöye ve kentsel peyzaja kadar samimi bir biçimde bakmamızı sağlıyor.

Permakültür Perspektifiyle Yaşamak (Yönetmen: Costa Boutsikaris, Emmett Brennan, 2015)

Şişelenmiş Suyun Hikayesi

Film, Amerikalıların musluktan bedava akan temiz suya rağmen her hafta yarım milyondan fazla plastik şişede su satın almalarını sağlayan, yapay bir şekilde yaratılmış talebin hikayesini anlatıyor. Sekiz dakikada şişe suyu endüstrisinin musluk suyuna saldırılarını ve baştan çıkarıcı “çevreci” reklamlarının şişe suyu kullanımının neden olduğu plastik atık dağlarını örtbas etmek için nasıl kullandıklarını gözler önüne seriyor.

Film izleyicilere, pet şişede su tüketiminden kaçınmaları ve temiz çeşme suyu için kamu yatırımlarını talep etmeleri ve desteklemeleri için çağrıda bulunuyor.

Şişelenmiş Suyun Hikayesi (Yapım: Free Range Studios, 2010)

Yerli yapımlar

surdurulebiliryasam.tv’de yerli yapımlara da ulaşabilmek mümkün. Festival seçkisinde yer alan ve ücretsiz olarak yayınlanan yerli yapımlardan bazıları ise şu şekilde:

Hey Geçi

Hey Geçi, göçebe çobanların geçim kaynağı haklarını destekleme ve korumaya dair farkındalık yaratma amacı taşırken onların kültürel koruma pratiklerini ve bu pratiklerin bölgenin biyo-çeşitliliğinin geliştirilmesinde nasıl etkileri olduğunu anlamayı da amaçlıyor.

Hey Geçi (Yönetmen: Eda Elif Tibet, 2014)

Tarzan Kemal: Bir Kentli Hikayesi

Bu, hayatını doğaya adamış bir adamın hikayesi. Üniversiteyi bitirdikten sonra mevcut sistemi reddetmiş, kıyafetlerini ve parayı hayatından çıkartmış bir adam… Kimilerine göre o bir deli, kimilerine göre ise filozoftu. Bu hayatı seçmesinin sebebinin ise bir aşk hikayesi olduğu söyleniyordu. Peki gerçekten öyle miydi?

Tarzan Kemal: Bir Kentli Hikayesi (Yönetmen: Yusuf Emre Yalçın, 2015)

You may also like

Comments

Comments are closed.