ManşetTürkiye

Süleymaniye Camisi’nin silüetini bozan kalıplar söküldü

0

Tarihi Süleymaniye Camisi’nin önünde yükselen ve İlim Yayma Vakfı’na ait olduğu ortaya çıkan inşaatın kalıpları söküldü.

Habertürk’ten Esra Boğazlıyılan’ın haberine göre; caminin siluetini bozan yapının kalıpları söküldü.

İBB inşaatı mühürledi

Öte yandan Süleymaniye’deki kaçak inşaatın durdurulması için verilen 3 günlük süre doldu. İBB imar müdürlüğü yetkilileri inşaatı mühürledi.

Ne olmuştu?

İstanbul, Fatih, Demirtaş Mahallesi’nde bulunan tarihi Süleymaniye Camisi’nin önünde yükselen inşaat caminin silüetini bozduğu gerekçesiyle sosyal medyada gündem olmuş, inşaatın İlim Yayma Vakfı‘na ait olduğu ortaya çıkmıştı.

İBB’den ‘proje yönetmeliğe aykırı’ açıklaması

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), bugün Süleymaniye Camii’nin önünde yükselen yurt binasındaki uygulamaların durdurulması için Koruma Bölge Kurulu’na başvurduğunu duyurmuştu. Koruma Bölge Kurulu’na başvuran İBB, yapı projesinin yürürlükteki imar planına ve yönetmeliğe aykırı olduğunu vurgulamıştı.

İlim Yayma Vakfı’ndan fedakarlık açıklaması

Vakıf tarafından yapılan açıklamada “Yeni binamız Süleymaniye Camii’nin etrafının açılmasına ve camiinin daha iyi görünür olmasına katkı sağlayacaktır” ifadeleri kullanılmış, ardından taştırmaların sürmesi üzerine “Süleymaniye, İstanbul’un ruhudur. İlim Yayma Vakfı’nın varlık sebebi, bu ruhun korumasıdır. Süleymaniye’nin ruhuna zarar verebilecek herhangi bir girişimi önce biz kabul etmeyiz. Süleymaniye’nin siluetinin korunması için üzerimize düşen her tür fedakarlığı yapmaya hazır olduğumuzu beyan ediyoruz. İlgili kurum ve kuruluşları, üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmeye davet ediyoruz” açıklaması yapılmıştı.

Fatih Belediyesi tarafından bugün yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:

“Yasal bir bina. Ama yasal olması toplumsal kabulü gerektirmez. İlim Yayma Vakfı zaten açıklama yaptı gereğini yapacağız dedi. Yasal hakları olmasına rağmen geri adım atacağını söyledi. Bu binadaki kalıp sistemleri de söküldü. Parafet kalıp sistemi yıkıldı, kat ilavesi yok. Kurulların alacağı karara uyacağız, dedi İlim Yayma Vakfı. İnşaat durdu, Kurulların alacağı kararlar bekleniyor.”

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.