Kültür-SanatManşet

Sokak Sanatçıları sanatlarına özgürlük istiyor

0

Bir süredir sanatlarını icra etmekte güçlüklerle karşılaşan sokak sanatçıları “Müziğe ve Sokağa Özgürlük” sloganı ile saat  16:00’da İstiklal caddesi Beyoğlu Belediyesi Sanat galerisi önünde  bir basın açıklaması yapacaklar. Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi :Oda Kuleden Tünel’e dogru yürürken sol tarafta kalıyor.

Basın açıklamasına davet metninde yaşadıkları son durumu ve hedeflerini şu şekilde dile getirdiler

“”Biz sanatını sokakta icra etmeyi seçenler, son zamanlarda iyice artan haksız uygulamalar karşısında biraraya geldik. Keyfi biçimde yerimizden ediliyor, kovalanıyoruz. Daha da kötüsü, bizim bir parçamız olan, yeri doldurulamayacak enstrumanlarımıza, işporta malıymışçasına apar topar el konulup, kılıfına dahi konulmadan, özensizce zabıta kamyonetine atılıyor ve depolarda keyfi sürelerde tutuluyor.

Bu el koymalar başımızın üzerinde sürekli bir tehdit unsuru olarak tutuluyor. Enstrümanlarımızdan ayrılmak istemiyorsak, bu haksız ve  kabadayıca muamelelere sessiz kalmamamız gerekiyor.

Sanat neden sokakta?

Çünkü müzik sokakta güzeldir. Gösteriler sokakta doğaldır. Dikkatleri cezbettikçe devam eder. Herkes dinleyebilir ve de izleyebilir. Barların aksine her yaş grubu izleyebilir. Konserlerin aksine her gelir seviyesi dinleyebilir. Bedavadır. Saati, günü belirsizdir, özgürdür, her an karşınıza çıkabilir. Sahibi, sponsoru yoktur. İnsanlar dinledikçe, sevildikçe devam eder.

Sokak sanatı iddia edilenin aksine dayatmacı değildir. Çevre esnafı tarafından uyarıldığımızda konuşur anlaşır, gerektiğinde rahatsızlık vermemek için yer değiştirir veya erteleriz.

Ne istiyoruz?

Sokak sanatlarına özgürlük istiyoruz! Sokak performanslarının kendi doğal akışı içerisinde serbest bırakılmasını ve zabıta güçlerinin haksız ve keyfi uygulamalarının sonlandırılmasını  istiyoruz.

Konuya duyarlı, sokakları çok renkli ve çok sesli görmeye devam etmek isteyen herkesi 25 Mayıs Cuma günü saat 16.00’da İstiklal caddesi Beyoğlu Belediyesi Sanat galerisi önünde sesimizi duyurmak için yanımızda yer almaya bekliyoruz.”

Kategori: Kültür-Sanat

İlginizi çekebilir

Comments

Comments are closed.