Manşetİklim Krizi

Soğuk hava dalgası geliyor: Hafta sonu sıcaklıklar 20 derece düşebilir

0
Fotoğraf: Shutterstock

Şubat ayında mevsim normallerinin üzerinde seyreden ve bazı illerde 25 dereceye kadar çıkan sıcaklıkların bu hafta sonu soğuk hava dalgasının etkisiyle düşmesi bekleniyor.

Meteoroloji uzmanları sıcaklıkların 4-5 gün daha süreceğini fakat soğuk hava dalgasının kapıda olduğunu söylüyor. Cumartesi günü sıcaklıkların 20 derece düşmesiyle birlikte kar yağışı etkili olabilir.

‘Sıcaklıkların sebebi iklim değişikliği’

Hürriyet’ten Ece Çelik’in haberine göre, Meteoroloji Uzmanı Prof. Dr. Orhan Şen, “Bu sıcaklıklar nereden kaynaklanıyor?” sorusunun yanıtını şöyle verdi:

Üzerimizde yüksek basınç sistemi var. Yukarıdan gelmek isteyen alçak basınç sistemini buraya sokmuyor. Bu yüzden güneyden gelen akımlarla sıcaklıklar artıyor. Hafta sonu yüksek basınç sistemi zayıflayacak ve soğuk hava etkili olacak. Ancak bu yüksek sıcaklıkları 5 gün daha yaşayacağız. Bu durum Türkiye’nin iklim değişikliğinden kaynaklı yaşadığı anormallikleri gösteriyor. Şiddetli sellerin, yağışların artması da şubat ayında 25 derece sıcaklığı görmemiz de küresel iklim değişikliğinden kaynaklanıyor.”

Fotoğraf: Shutterstock

‘Sıcaklıklar 20 derece düşecek’

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek de cumartesi akşam saatlerinde soğuk hava dalgasının etkili olacağını belirterek şu ifadeleri kullandı:

20 dereceye yakın bir sıcaklık düşüşü yaşayacağız. Hem sıcaklıklar düşecek hem de kar yağışı görülecek. Önümüzdeki hafta içi de kar yağışları olacak. Modellerde hafta sonu kar görünüyor ancak karla ilgili daha sağlıklı tahmini yarın ya da perşembe günü yapabiliriz. Önümüzdeki hafta kar ve soğuk hava dalgası gelse de şubat ayı ortalamanın üzerinde kalacak gibi görünüyor. Bir haftalık soğuk hava bize kışa geri döndük dedirtemez, aylık ortalamalara bakarak iklimdeki değişikliklere ba

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.