ManşetTürkiye

Sivriada’yı imara açma planı mahkemece durduruldu

0

İstanbul 3. İdare Mahkemesi, Sivriada’yı imara açan proje hakkında yürütmeyi durdurma kararı verdi.

13Radikal.com.tr’den İdris Emen’in haberine göre Adalar Belediye başkanı Atilla Aytaç kararla ilgili “Şu anda Yassıada ile ilgili devam eden bir mahkeme var. Umarım Yassıada için de aynı karar verilir’ şeklinde konuştu.

1978 yılında Koruma Kurulu kararı ile doğal SİT alanı, 2009 yılında ise Koruma Kurulu tarafından ikinci 2. derece doğal ve 3. derece arkeolojik SİT olarak belirlenen ve aynı zamanda bütünüyle ‘Askeri Alan’ lejandında gösterilen Sivriada, ilgili  kurum görüşleri de alınarak sismik araştırma amaçlı yapılar dışında yapılaşmaya tamamen kapatıldı.

2013 yılında Sivriada “sit alanı” konumundan İstanbul 5 No’lu Koruma Kurulu tarafından 8 Mart 2013’te çıkarılmıştı. 28 Haziran 2013 tarihinde ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan revize 1/5000 ölçekli planda, ‘Askeri Yasak Bölge’ lejanı, ‘Turizm ve Kültürel Tesis Alanı’ olarak değiştirilmişti.

Bu iki revize sonucunda uygulama imar planında ise adada “Fuar, kongre merkezi, konferans salonu, kültürel tesis, dini tesis, açık hava müzesi, amfi tiyatro, sergi salonu, karşılama yapıları, spor salonu, seyir terası, parklar, marina, kafe ve restoran yapılabilir” denilmiş ve Sivriadabir nev-i imara hazır hale getirilmişti.

Tüm bu süreç sonrası Sivriada’nın imara açılmasına tepkili olan ada halkı projenin iptal edilmesi için Adalar Belediyesi’ne başvurdu. Adalar Belediyesi ise İstanbul 3. İdare Mahkemesi’ne başvurarak planın iptal edilmesini istedi.

Projenin planlama ilkelerine aykırı olduğu ve projenin kamu yararına uygun olmadığı kanaatine varan İstanbul 3. İdare Mahkemesi Sivriada’yı imara açan proje hakkında yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Sivriada kurtuldu Yassıada’nın akıbeti şimdilik belirsiz

Marmara Denizi’ndeki tüm adalarla birlikte 1976 yılında korunması gerekli doğal ve tarihi SİT ilan edilen Yassıada, 2011 yılında da 3. derece arkeolojik SİT olarak tescillendi. 27 Nisan 2011’de Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredilen ada, Kasım 2012’de SİT’ten çıkarıldı. Nisan 2013’te torba yasa ile kültür ve turizm tesisinin önü açıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yaptığı 1/ 5000 ve 1/1000 ölçekli imar planları ile adaya otel, restoran, konferans ve kongre merkezleri, konaklama tesisleri yapılmasının startı verildi. Adalar Belediyesi Yassıada ile ilgili ayrıca dava açtı. 1960 darbesi sonrası yargılamaların yapıldığı ve aynı zamanda Başbakan Menderes ve arkadaşlarının hapis yattığı yer olarak hafızalara kazınan ve bir dönem müze haline getirilmesi düşünülen Yassıada için son kararı İstanbul 3. İdare Mahkemesi verecek.

(Radikal)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.