DoğaManşet

Sit alanı imara açıldı, üniversite inşaatı başladı

0

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul’un Beykoz ilçesinde sit alanı olan araziyi imara açtı. İmara açılan alanın büyüklüğü 60 bin metrekare.

İmar değişikliğiyle yeşil alan olan arazi ‘özel eğitim’ alanı oldu. Korunması gereken yeşil alanda Beykoz Üniversitesi kurulacak. Üniversite inşaatının tabelası alanın hemen başında dikildi.

Yasalara aykırı yapılaşma izni

BirGün’den Serbay Mansuroğlu’nun haberine göre, eski İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis eski Üyesi İbrahim Doğan yeşil alanın yapılaşmaya açılmasına tepki gösterdi. Bu alanın ve çevresinin ormanlık arazi olduğunu söyleyen Doğan, “İstanbul Çevre Düzeni Planı’nda da bu arazi sit alanı olarak düzenlenmiş ve korunması gereken yerler içine alınmıştır. Esas itibariyle bölge ormanlık alan içerisindedir. Bu sebeple imara açılması yasalara ve imar kanununa aykırıdır” diye konuştu.

Ticari bir düzenleme

Planların tamamen ticari bir mantıkla yapıldığını vurgulayan İbrahim Doğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Netice itibariyle ile Bakanlık tarafından yapılan plan düzenlemesi çevre ve orman yasalarına, imar mevzuatına aykırıdır. Bu aynı zamanda yerel yönetimlerin yetki ve görev alanlarını yok hükmünde saymaktır. Planlar yapılırken plan hiyerarşisi içinde ve bölgenin öznel durumu dikkate alınarak yapılır. Yapılan düzenleme kamu yararı, katılımcılık ilkesi dikkate alınmadan yapılmıştır. Plan otoritelerinin yani meslek odaları ve çevreci kuruluşların görüşleri alınmadan yapılmıştır. Yaşam alanları bu planlarla adete kuşatma altına alınmış ve yok ediliyor. Çevreye ve doğaya zarar veren bu rantiyeci politikaları asla kabul etmiyoruz. Yasal hiçbir dayanağı olmayan bu plana süresi içinde itiraz edeceğiz. Planların yapılmasında kamu yararı esas alınmalı ve siyasi yapıların da bu durumlara el atarak öncülük etmesi gerektiği hususunu savunuyoruz.”

(BirGün)

More in Doğa

You may also like

Comments

Comments are closed.