ManşetTürkiye

Sistemleri çalışmayan Akbank: Yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi için önlemler aldık

0

Akbank, dünden beri dijital bankacılık sistemlerinde meydana gelen arıza nedeniyle kredi ve kredi kartı ödemelerinin bir gün faizsiz olarak ötelendiğini duyurdu.

Akbank tarafından yapılan açıklamada, banka sistemlerinde yaşanan yavaşlama ve kesintilerin siber saldırı nedeniyle olduğu iddialarının gerçeği yansıtmadığı ifade edildi.

Akbank tarafından yapılan açıklama

Akbank’ta dijital işlemlerde yaşanan sorunla birlikte, internet şubesinde de işlemler gerçekleşmediği gibi bankanın mobil uygulaması da çalışmıyor.

Kullanıcılar, dün sabah saatlerinden beri neredeyse hiçbir bankacılık işlemini yapamıyor. Bunların yanında bazı kullanıcılar ATM’leri ve kartlarını da kullanamadıklarını kaydediyor.

Banka tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada, yaşananlardan dolayı özür dilendi ve şu ifadeler kullanıldı:

06.07.2021 tarihinde başlayan ve bankamız ana bilgisayarındaki teknik sorundan kaynaklanan kesintiler sürmektedir. Müşterilerimize hizmet verdiğimiz tüm kanallarımız bu sorundan etkilenmektedir. İlgili birimlerimiz ve teknoloji iş ortaklarımız çözüm için çalışmalarına devam etmektedir.

Durumun siber saldırıdan kaynaklandığına dair internet ve sosyal medyada yapılan paylaşımlar gerçeği yansıtmamaktadır. Bankamız ve müşterilerimizin bilgi ve kayıtlarına ilişkin herhangi bir güvenlik problemi bulunmamaktadır, sorunun giderilmesini takiben işlemlerimiz devam edecektir.

Müşterilerimiz, bu süreçte yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi için aldığımız önlemlere Akbank.com’dan ulaşabilirler.

Bu süre zarfında hizmetlerimizde yaşanan aksaklıklar için özür diliyoruz.”

Alınan önlemler

Yapılan açıklamada, yaşanan mağduriyetlerin giderilmesi için de şu önlemlerin alındığı duyuruldu:

  • Ekstre ödemesi 06.07.2021 tarihinde olan kredi kartları müşterilerimizin son ödeme tarihi bankamız tarafından bir gün ötelenmiştir.
  • Kredi vadesi veya taksit tarihi 06.07.2021 olan ticari krediler ve tüketici kredileri için o gün faiz işletilmeyecektir/işleyen faiz geri ödenecektir.
  • Müşterilerimize ekstre, kredi ve taksit ödemeleriyle ilgili herhangi bir gecikme faizi yansıtılmayacaktır.
  • Müşterilerimizin ekstre ötelemeleri, kredi vadesi ve taksit ödemeleriyle ilgili ek bir işlem yapmasına gerek bulunmamaktadır.
  • Gelişmelere paralel olarak ilave önlemler alınacaktır.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.