TürkiyeManşetSağlık

Şırınga çikolata nedeniyle hayatını kaybeden Mert asli kusurlu bulundu

0

Okul kantininde aldığı şırınga şeklindeki çikolata kapağının nefes borusuna kaçması yüzünden hayatını kaybeden Mert Yağız Köksal‘la ilgili açılan davanın iddianamesine giren bilirkişi raporunda asli kusur çocuğa verilirken, kantin işletmecisi ve ürünü dağıtan firma yetkilisinde tali kusur bulundu.  Raporda, “Maktulün kendi tedbirsiz ve dikkatsiz davranması sonucu ölümüne neden olduğu ve bu nedenle asli kusurlu olduğunun anlaşıldığı belirtilmiştir” ifadeleri  yer aldı.

10 Aralık 2019 tarihinde Ankara‘nın Keçiören ilçesinde Şehit Ahmet Kabukçu İlkokulu birinci sınıf öğrencisi Mert Yağız Köksal, kantinden aldığı şırınga şeklindeki çikolatanın kapağının nefes borusuna kaçması sonucu fenalaştı.

7 yaşındaki Köksal, ilk önce aile sağlığı merkezine götürüldü. Fakat aile sağlığı merkezinden ambulansla hastaneye sevk edildiği sırada hayatını kaybetti. Olayla ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturmada, kantin işletmecisi ve ürünün dağıtımını yapan firma sahibi, okul müdürü, nöbetçi öğretmen, hizmetli, sağlık merkezindeki doktor hakkında soruşturma başlatıldı.

Kantinci için hapis cezası 

Savcılık, kantin işletmecisi ile ürünün dağıtımını yapan kişi hakkında ‘taksirle ölümüne neden olmak’ suçundan altı yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame düzenledi. İddianame, Ankara 17. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi ve dava açıldı.

Savcılık, kovuşturma için memur şüphelilerin dosyasını ise Milli Eğitim Bakanlığı’ndan izin talebinde bulunduğu için ayırdı.

Mert kusurlu bulundu

İddianamede yer alan bilirkişi raporunda asli kusurun Mert’e verildiği, kantin işletmecisi ve ürünü dağıtan firma yetkilisine ise tali kusur verildiği öğrenildi.

Raporda Mert’in plastik şırınganın ucundaki tıpayı eliyle çıkarmadan ağzına alarak dişiyle çıkarmaya çalışırken tıpanın boğazına kaçması sonucu boğularak ölmesine neden olduğu belirtilirken, ‘maktulün böylece kendi tedbirsiz ve dikkatsiz davranması sonucu ölümüne neden olduğu ve bu nedenle asli kusurlu olduğunun anlaşıldığı belirtilmiştir’ ifadeleri de yer aldı.

İddianamede, “Maktulün cesedi üzerinde klasik otopsi işlemi yapılmış olup, ölüm sebebinin solunum yollarının yabancı cisimle tıkanmasına bağlı mekanik asfiksi sonucu meydana gelmiş olduğunu oy birliğiyle karar verdiği anlaşılmıştır” denildi.

Avukat Çağlayan: Kamu vicdanını yaralar

Mert Yağız Köksal’ın ailesinin avukatı Özge Şimşek Çağlayan, iddianamenin hukuka aykırı biçimde çocuğun asli kusurlu sayıldığı bir rapora dayandırılarak hazırlandığını belirtti ve şunları söyledi:

“İddianame, hukuka aykırı biçimde çocuğun asli kusurlu sayıldığı bir rapora dayanılarak hazırlanmıştır. Bu durumun kamu vicdanını derinden yaralayacağı tartışma götürmezdir. Bir çocuktan yetişkin düzeyde birinin göstermesi gereken özen ve dikkati beklemenin mümkün olmadığı nasıl göz ardı edilmiş akıl alır gibi değil. Gerekli itirazları yapacağımızı ve konunun tüm çocuklar adına takipçisi olacağımızı kamuoyuna duyururuz.”

More in Türkiye

You may also like

Comments

Comments are closed.