DünyaManşet

SIPRI: Nükleer silahlanma yükseliş eğiliminde

0

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü (SIPRI) yıllardır azalma trendinde olan nükleer silahlanmanın, Rusya-Ukrayna savaşının da etkisiyle yeniden artacağı tahmininde bulundu.

Enstitü’nün bugün açıkladığı yeni yıllık raporunda dünyadaki nükleer başlık sayısını 12 bin 705 olarak belirtiliyor. 5 bin 997 nükleer başlığa sahip Rusya ve 5 bin 425 başlığı bulunan ABD dünyadaki nükleer başlıkların yüzde 90’ına sahip. Her iki ülkede de 2021 ile 2022 ocak ayları arasında nükleer başlık sayısı gerilemiş olsa da bu durum, orduların yıllardır ıskartaya çıkarttığı nükleer başlıkların demonte edilmesinden kaynaklanıyor. SIPRI,  nükleer başlık sayılarının gelecek on yıl içinde yeniden artacağını öngörüyor.

Enstitünün uzmanlarından Hans M. Kristensen “Soğuk Savaş’ın sonundan beri nükleer silahların azalmasında sona gelindiği yönünde açık bir işaret var” dedi.

Nükleer başlık sahipleri silahsızlanma niyetinde değil

Dünyadaki nükleer silah sayısı Soğuk Savaş’ın sürdüğü 1980’li yıllarda mevcut olan nükleer silah miktarının sadece beşte biri düzeyinde.

Ancak rapora göre hem ABD hem de Rusya, nükleer başlık, taşıyıcı sistemler ve üretim tesislerinin modernizasyonu için kapsamlı ve masraflı programlar yürütüyor. Aynı durum nükleer silahları olan Birleşik Krallık, Fransa, Çin, Hindistan, Pakistan, İsrail ve Kuzey Kore için de geçerli.

Bu ülkelerden hiçbiri nükleer silahsızlanma niyeti taşımadığı gibi, Çin nükleer silah cephaneliğini kapsamlı bir biçimde geliştirmeyi planlıyor. Birleşik Krallık ise 2021’de nükleer silah envanteri için koyduğu üst sınırı yukarı çekeceğini duyurdu.

BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleri olan ABD, Rusya, Birleşik Krallık, Fransa ve Çin ocak ayındaki ortak açıklamalarında “Nükleer bir savaşın kazanılamayacağını ve hiçbir zaman yürütülmemesi gerektiğini vurguluyoruz” demişti, ancak SIPRI beş ülkenin de nükleer cephaneliklerini genişlettikleri ya da modernize ettiklerini belirtiyor.

‘Risk Soğuk Savaş’tan beri en üst seviyede’

SIPRI Direktörü Dan Smith “Her ne kadar geçen yıl nükleer silahların kontrolünde ve nükleer silahsızlanmada bazı önemli adımlar atılmış olsa da şu anda nükleer silah kullanım riski, Soğuk Savaş’ın zirvede olduğu dönemden bu yana en yüksek seviyede” diye konuştu.

SIPRI uzmanı Kristensen de Ukrayna savaşının dünyadaki nükleer silahlanma trendine katkı yapacağı tahmininde bulundu. Rus konvansiyonel silahlı kuvvetlerinin umulan başarıyı gösteremediğine dikkat çeken  Kristensen Moskova’nın bu nedenle gelecekte nükleer silahlara daha fazla başvurabileceğini; NATO‘nun da Ukrayna Savaşı esnasında nükleer silahların önemini fark ettiğini kaydetti.

SIPRI uzmanı, Hindistan ile Pakistan arasında süren anlaşmazlığa, Çin-Hindistan sınırında sürekli büyüyen düşmanlıklara ve Kuzey Kore’nin nükleer silahlanma çabalarına da dikkat çekti.

More in Dünya

You may also like

Comments

Comments are closed.