Doğa MücadelesiEditörün SeçtikleriEkolojiManşet

Sinpaş’a Danıştay’dan ret: Devlete karşı toprağı savunuyoruz

0

MUĞLA- Danıştay, Sinpaş ve Kızılbük G.Y.O.’nun Marmaris’teki dev devremülk projesine ilişkin Mahkeme tarafından verilen “Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporu gerekli değildir” kararının iptali yönünde verilen kararın yürütmesinin durdurulması taleplerini reddetti.

Karar, Marmaris’teki çevrecilerin bir yıldan uzun bir süredir verdikleri mücadelenin ardından geldi. Karara ilişkin Yeşil Gazete‘ye konuşan Marmaris Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyesi Halime Şaman, şunları söyledi:

“Bu karar bir kez daha şunu gösteriyor: Çok, çok çok haklıyız. Bu kentin insanları, Türkiye’deki tüm yaşam savunucuları hepsi bir araya gelmiş tek bir şey istiyorlar: Kanunlar uygulansın. Biz adeta devlete karşı toprağı savunuyoruz. Orada bulunma görevleri kamu malını korumak olan kurumlara karşı biz kamu malını koruyoruz; bu işin belki de en üzücü yanı.”

Marmaris Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyeleri, Kızılkum’daki otel-devremülk projesi için Muğla Valiliği Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü‘nce alınan “ÇED raporu gerekli değildir” kararının iptali için dava açmıştı.

Muğla 3. İdare Mahkemesi’nce görevlendirilen bilirkişi heyeti, devasa tesis için yürütülen çalışmaların Milli Park’ı, kıyıyı, ormanı ve endemik türleri tahrip ettiği belirlemişti.

Davacılar arasında yer alan Kent Konseyi Başkanı ve Marmaris Ekolojik Mücadele Komitesi Sözcüsü Ufuk Beytekin, “ÇED raporunun gerekli olup olmadığına dair yargı süreci tamamlanana, alınacak kesin kararın gerekleri yerine getirilene kadar Kızılkum’daki inşaata devam edilmesi ve buna göz yumulmasının hukuğa aykırı davranış olduğu tescil edilmiş oldu” ifadelerini kulandı.

Sinpaş’ın mühürlü inşaatında gece faaliyetleri: Aktivistler suç duyurusunda bulundu

‘Zabıtayla kaçak şekilde malzeme taşıyan firma aynı şeyi söylüyor’

“Adalet daha ne yapsın?” diye soran Şaman, inşaatın izni olmamasına rağmen araçlarla gece malzeme taşındığını duyurduklarını hatırlatarak araçlarda su taşındığı iddialarına ilişkin de şunları aktardı:

“Daha dün akşam tespit ettiğimiz, sürekli malzeme taşıyan araçlar içeri girdiğinde nöbetteki arkadaşlarımız Zabıta’yı aradılar. Zabıta geldi, konuştular ve ‘Bir şey yok onlarda, su taşıyor’ dediler. Bir gün nöbetteyken arkadaşlarımız araçtakilere ne taşıdıklarını sorduklarında ‘Su taşıyoruz’ yanıtını alıyorlar. Brandayı kaldırdıklarında önde su arkada inşaat malzemesi olduğunu görüyoruz. Belediyenin Zabıtasıyla kaçak şekilde malzeme taşıyan firma aynı şeyi söylüyor.”

‘Marmaris’te herkesin bildiği bir sırrı yaşıyoruz’

Çevreciler 11 gündür Sinpaş’ın mühürlü inşaat alanında herhangi bir faaliyet gerçekleştirilip gerçekleştirilmediğini gözlemlemek için bölgede nöbet tutuyorlar. Şaman’a bu süreçte neler yaşandığını soruyoruz:

“Bu durumun karşısında inatla kanunların uygulanmaması için yol açan bir belediyemiz ve mahkeme kararının sorumluluk vermesine rağmen gerekli önlemleri alarak harekete geçmeyen bir valiliğimiz var. Biz Marmaris’te herkesin bildiği bir sırrı yaşıyoruz. Ama vazgeçmeyeceğiz. Çünkü Yüksek Mahkeme de bir kez daha haklılığımızı onayladı. Burada bir yapılaşama olacaksa eğer bütün kurumlar şunu bilmeli: Mevzuat ne emrediyorsa o doğrultuda yapmalı. Kimse Milli Park’ın bağrına hançer saplayamaz.”

Ne olmuştu?

Mahkeme de geçen ay “ÇED raporu gerekli değildir” kararını iptal etmişti. Bunun üzerine davalılar, Muğla Valiliği Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, Sinpaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. ile Kızılbük Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş., temyiz yoluna gitti.

İdare Mahkemesi‘nin aldığı kararın bozulmasının yanı sıra yürütmenin durdurulması talebiyle Danıştay’a başvuruldu. Ardından Danıştay 6’ncı Dairesi, karara bağladığı yürütmenin durdurulması isteğini oybirliğiyle reddetti.

 

You may also like

Comments

Comments are closed.