EğitimManşet

Sınır dışı edilen İngiliz akademisyen Stephenson İstanbul’a döndü

0

Savcılığın sınır dışı talebinde bulunması üzerine Türkiye’den ayrılan İngiliz akademisyen Chris Stephenson, ülkeye geri dönüşünün önündeki engellerin kalktığını ifade ederek, geçtiğimiz pazar günü Türkiye’ye geri döneceğini açıklamıştı.

10

‘Barış için akademisyenler’ bildirisine imza atan 4 akademisyene destek için gittiği Çağlayan Adliyesi’nde çantasından HDP Nevruz davetiyeleri çıkması nedeniyle önce ‘terör örgütünün propagandasını yapmak’ suçlamasıyla gözaltına alınan; savcılığın sınır dışı edilmesini talep etmesi üzerine ülkeden ayrılan İstanbul Bilgi Üniversitesi Matematik Bölümü Öğretim Görevlisi Stephenson İstanbul’a geldi.

“Diyeceğim tek şey barış olsun”

Ailesiyle birlikte Londra’dan İstanbul’a gelen Stephenson, Türkiye’ye tekrar döndüğü için mutlu olduğunu söyledi. ‘Buruk bir sevinç’ yaşadığını belirten Stephenson; “3 arkadaşımız EsraMungan, Kıvanç Sevinç ve Muzzafer Kaya tutuklandılar. Türkiye’de barış henüz yok, halen insanlar ölüyor, halen bombalar patlıyor; bu çok üzücü bir şey. Diyeceğim tek şey barış olsun” dedi.

 

(Cumhuriyet, T24)

More in Eğitim

You may also like

Comments

Comments are closed.