ManşetTürkiye

Sinemacılardan Gezi Davası’na tepki: Seyirci kalmıyoruz, korkmuyoruz, sinmiyoruz

0

Gezi Davası‘nda verilen kararlara itiraz eden 177 sinemacı, oyuncu ve tiyatrocu, “özgürce yaşanacak bir Türkiye için”çağrıda bulundu. 

Çağrı metninde “Bir korku imparatorluğu kurmak adına girişildiği belli olan bu hukuksuzluğa seyirci kalmayacağız; susmayacağız. Korkmuyoruz, sinmiyoruz!” ifadeleri yer aldı.

Aralarında Müjde Ar, Rutkay Aziz,Perihan Savaş, Nur Sürer, Yeşim Ustaoğlu, Özge Özpirinççi, Mert Fırat, Pınar Deniz, Ercan Kesal, Halil Ergün, Sevil Demirci, Pelin Esmer, Berkun Oya, Onur Saylak, Fatih Akın,  Hale Soygazi, Kaan Urgancıoğlu,  Melisa Sözen, Ekin Koç,Nazan Kesal, Mehmet Aslantuğ, Meltem Cumbul, Öner Erkan, Funda Eryiğit, Menderes Samancılar, Baran Seyhan, Yüksel Aksu gibi isimlerin olduğu bir grup sinemacı, çağrı metninin ilk imzacıları oldu ve sektörü imza vermeye davet etti.

Metinde şunlar kaydedildi:

Bundan dokuz yıl önce, 2013 yılında vicdanlı insanların kentine sahip çıkmak üzere başlattığı ve ülke geneline yayılıp milyonların paylaştığı Gezi sürecinde nerede duruyorsak, bugün yine oradayız.

Daha önce aynı suçlamadan beraat etmiş, aralarında meslektaşımız Çiğdem Mater’in de olduğu Mücella Yapıcı, Can Atalay, Tayfun Kahraman, Mine Özerden, Hakan Altınay, Yiğit Ali Ekmekçi’ye verilen 18’er yıllık, Osman Kavala’ya verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezalarını kendimize verilmiş sayıyor ve hiçbir somut delile dayanmayan bu karara itiraz ediyoruz.

Anayasal, barışçıl gösteri ve protesto hakkını kullanan vatandaşları şeytanlaştırmak, terörize etmek, cezalandırmak hiçbir erkin haddi de hakkı da olamaz.

Biz bu ülkenin sinemacıları olarak içinden çıktığımız toplumun sözü, sesi, yüzüyüz. Bu karar karşısındaki öfkemizi umuda ve cesarete çevirip ülkemizi karanlıktan aydınlığa çıkarmak için elimizden geleni ardımıza koymamayı bir borç; özgürce yaşanacak bir Türkiye’yi hep beraber inşa etmeyi bir görev kabul ediyoruz.

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.