ManşetSivil Toplum

Sevag Balıkçı’nın babası: Oğlumuz ırkçı cinayete kurban gitmiştir

0

24 Nisan 2011’de askerlik yaptığı sırada Batman’ın Kozluk ilçesi jandarma karakolunda başka bir askerin silahından çıkan kurşunlarla hayatını kaybeden Sevag Şahin Balıkçı, mezarı başında anıldı.

535902dc800acaee7a8df058

Bugün Şişli’deki Ermeni Mezarlığı’na gelen Balıkçı’nın babası Garabet, annesi Ani Balıkçı ile kız kardeşi Lema Balıkçı başta olmak üzere ailesi, yakınları ve 24 Nisan Soykırımla Yüzleşme Plarformu anma törenine katıldı. Anma töreninde konuşan anne Ani Balıkçı, oğlunun öldürülmesinde kaza değil kasıt olduğunu söyleyerek Erdoğan’ın 24 Nisan açıklamasıyla ilgili ‘olumlu ama umaırm ağzımıza bir parmak bal çalmak değildir ; cinayetlerle ilgili adaletin yerini bulmasını istiyoruz’ açıklamasını yaptı.

Ani Balıkçı: ‘Başbakan şimdiye kadar bizden hiç bahsetmiyordu’

Başbakan Erdoğan’ın 1915’te hayatını kaybeden Ermenilerle ilgili dün yaptığı açıklamayı “memnuniyet verici” olarak yorumlayan anne Ani Balıkçı, “Sevag’a olan duygularımız, sevgimiz, özlemimiz hiç bitmedi. 24 Nisan’da bu katmerleniyor. Onun için hasretimiz büyüdü, yıllarca da büyüyecek biz ölene kadar; Sevag’a kavuşana kadar. Başbakan şimdiye kadar hiç bahsetmiyordu, Ermeni’den, Rum’dan, Süryani’den. Hristiyan bile demiyordu. Bu sefer dillendirdi. Kitleler de bunu duysun. Bize sevinç verdi bir yerde diyeceğim. Ama bu bize inşallah bir parmak bal çalmak değildir. Bunun devamını istiyoruz. Bu tür cinayetlerin de adaletin yerini bularak cezalandırılmasını istiyoruz. Diğer nesillere örnek olmasını istiyoruz. Evet, bir soykırım olmuştur. Ben de mesela bir Kılıç Ali torunuyum. Bunu çok fazla dillendirmezdik, konuşmazdık. Ama şimdi konuşabiliyoruz. Savaşarak değil, anlamasını istiyoruz diğer halkların. Bilmeyenler var. Yüz yıl önce olmuş, bilmeyen gençler var. Bilsinler. İstediğimiz bu bizim. Soykırım diyeyim, bizim şehidimiz burada” dedi.

’24 Nisan ve Sevag; niye?’

Oğlu Sevag Şahin Balıkçı’nın kasıtlı olarak öldürüldüğünü dile getiren Ani Balıkçı, “Kaza olarak dedikleri işte burada yatıyor. Delil bulamadılar, kaza dediler. Delil toprağın altında” şeklinde konuştu. Olay ile ilgili süren dava üzerine de değerlendirmelerde bulunan Balıkçı, son durum hakkında “Dava savcının mütalaasıydı. Yargıtay’ın herhalde savcıya yönelttiği bir soruydu; şimdi Yargıtay ona göre ne diyecek bilmiyoruz. Bana da kaza olduğunu inandırabilselerdi keşke. Keşke kaza olduğuna inanabilseydim. Yok öyle bir şey. Kasıt olduğuna eminim, çünkü 24 Nisan ve Sevag; niye? Nasıl kasıt değil” diyerek sözlerini noktaladı.

Garabet Balıkçı: ‘Oğlumumz ırkçı cinayete kurban gitmiştir’

Anma töreninde gözleri yaşlı şekilde oğlunun mezarında dua eden baba Garabet Balıkçı ise, Başbakan Erdoğan’ın dün sarfettiği 1915 olayları ile ilgili sözlerinden dolayı teşekkür ederek söze başladı. Garabet Balıkçı, “Geç de olsa Sayın başbakanımıza teşekkür ederiz. 24 Nisan; bizim de oğlumuzun kayıp günüdür. Ve ırkçı bir cinayete kurban gitmiştir. Bunu kesinkes, üstüne basa basa söylüyorum. Çünkü hiç bir şeyimiz mahkeme huzurunda kale alınmadı. Tatbikatlar kale alınmadı. Bu tüfeğin tutuşu, kaldırışı ortada. Sayın savcının Yargıtay’daki mütalaası; tüfeği bir müddet ona (Sevag’a) doğru doğrultmuştu. Bu ne demek? Nasıl kaza olur. Sorum bu. Soruyorum, cevabını da bekliyorum. Yargıtay’dan iyi bir sonuç çıkmasını bekliyorum inşallah” şeklinde açıklama yaptı.

(onedio/ Yeşil Gazete)

More in Manşet

You may also like

Comments

Comments are closed.