İklim KriziManşet

Sera gazı salımının yüzde 71’ine 100 şirket sebep oluyor!

0

Küresel ısınmaya yol açan sera gazlarının salımında en büyük rolü dünyanın en güçlü şirketlerinin üstlendiği belirtildi.

Sivil toplum kuruluşu Karbon Bildirim Projesi tarafından hazırlanan Carbon Majors Report’a göre, 1988 yılından bu yana gerçekleşen karbon gazı salımının yüzde 71’i sadece 100 şirket tarafından gerçekleştirildi.

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin kurulduğu 1988 yılını baz alan raporda, sera gazı salımının yarısından fazlasının 25 şirket tarafından gerçekleştirildiği de vurgulanıyor. Karbon Bildirim Projesi Direktörü Pedro Faria, geleneksel olarak sera gazı salınımı verilerinin ülke bazında toplandığını, yeni raporunsa şirketlerin küresel ısınmadaki rolüne odaklandığını ifade ediyor.

Raporda dünyanın en büyük enerji şirketleri ExxonMobil, Shell, BP, Chevron ve Saudi Aramco, en çok karbon emisyonu üreten şirketler olarak listeleniyor.

1988 – 2017 arasındaki sera gazı salımının aynı şekilde devam etmesi durumunda, 21. yüzyılın sonunda ortalama sıcaklıkların 4 santigrat derece daha yüksek hale geleceği uyarısı da raporda yer alıyor. Karbon Bildirim Projesi Direktörü Faria, şirketlerin kısa vadede kâr etme güdüsüyle hareket etmek zorunda olmalarının karbon emisyonlarında acil düşüş ihtiyacıyla ciddi biçimde çeliştiğini vurguluyor. Faria, açıkladıkları raporla birlikte şirketleri karbon emisyonları konusunda daha şeffaf olmaya zorlamayı amaçladıklarını da belirtiyor. Rapora göre, küresel sera gazı salımının yüzde 20’si ise, kamu sermayeli şirketler tarafından gerçekleştiriliyor.

(BirGün)

More in İklim Krizi

You may also like

Comments

Comments are closed.